Proměny kraje
11/12/2023 Petr Sobol

Kdo postaví Černou kostku? Kraj hledá zhotovitele stavby za dvě miliardy

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj zahajuje zadávací řízení, hledá firmu, která postaví nové sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny.

Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací se má začít stavět v příštím roce. Veřejná zakázka bude v hodnotě zhruba 2 miliardy korun včetně DPH, celý projekt včetně zařízení a technologií pak vyjde na 2,6 miliardy. Moravskoslezský kraj na kostku získal dotaci 1,6 miliardy z Operačního programu Spravedlivá transformace.

„Vyhlášení otevřeného nadlimitního zadávacího řízení je důležitým milníkem v přípravách tohoto ambiciózního projektu. Je to první z 13 strategických projektů, který uspěl ve snaze čerpat finance z Operačního programu Spravedlivá transformace. A tak musíme najít firmu, která Černou kostku vybuduje. Gratuluji projekčnímu týmu, kterému teď začíná skutečně náročná práce. To, co jsme si vysnili a vyprojektovali, se musí stát skutečností, abychom se společně v roce 2027 mohli s obdivem projít novým moderním centrem, které bude symbolem dynamické proměny našeho regionu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška. Doplnil, že kromě 1,6 miliardy z EU přispělo na stavbu 150 miliony korun město Ostrava, zbytek půjde z krajského rozpočtu.

Zadávací řízení bude oficiálně zahájeno odesláním oznámení do Věstníku veřejných zakázek, což bude 18. prosince. „Získat tuto zakázku bude pro vítěznou firmu velmi prestižní. Věřím, že se nám přihlásí kvalitní a profesionální společnosti, aby mohla hodnotící komise vybrat tu nejvhodnější. Zhotovitele čeká stavba moderní budovy s dvěma podzemními podlažími, ve kterých budou depozity knihovny, technické zázemí a parkoviště. Nadzemní část bude mít devět podlaží, ve kterých bude knihovní provoz a prostory pro edukaci a digitalizaci. Součástí stavebních prací pak bude i vybudování vodní plochy kolem objektu, okolní zpevněné plochy, parkoviště a veřejně přístupný park,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že firmy mohou nabídky podat do 6. února 2024. „Hodnotící komise bude rozhodovat v průběhu března a dubna, o zadání veřejné zakázky pak rozhodne Rada Moravskoslezského kraje v květnu. Pokud vše půjde bez komplikací, podepíšeme smlouvu s vítěznou firmou v červnu. Stavět se začne ještě v roce 2024, hotovo by mělo být v roce 2027,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama