Politika
22/04/2023 ČTK

Kdo bude primátorem Ostravy? Jednání jsou složitá a stále nekončí

​Dosavadní koaliční jednání mezi ANO, Spolu, Ostravakem, Starosty a Piráty budou dále pokračovat. Vznik koalice na této platformě uskupení stále považují za možný.

Spornou ale nadále zůstává pozice primátora a početní zastoupení jednotlivých subjektů v jedenáctičlenné radě města. Klíčová je v tomto směru dohoda mezi zástupci ANO a Spolu, kteří budou jednat v neděli, vyplynulo z vyjádření lídra Spolu Jana Dohnala a předsedkyně klubu zastupitelů ANO Hany Tichánkové po dnešním jednání.

Hnutí ANO tak dnes nepřijalo středeční nabídku některých koaličních partnerů, kteří mu oproti původním předpokladům nabízeli navíc páté místo v radě za cenu toho, že se vzdá postu primátora. ANO tak nyní zřejmě usiluje o šesté místo v radě, za které už by bylo ochotno post pustit. Na přímý dotaz novinářů to ale odmítli potvrdit. "Toto teď nebudu komentovat," řekl Dohnal. Doplnil ale, že jim hnutí ANO sdělilo, za jakých podmínek si dokáže představit post primátora pro Spolu. "Teď je opravdu míček na naší straně, abychom si řekli, jestli to je pro nás akceptovatelné, nebo ne. Takže se jedná de facto o diskusi mezi Spolu a ANO," řekl Dohnal.

Tichánková dnešní jednání označila za poloviční kompromis. "V tuto chvíli budou pokračovat jednání s uskupením Spolu. Sejdeme se opět v neděli a zkusíme ještě znovu projednat sporné body naší dohody," řekla Tichánková. Konkrétnější být nechtěla.

ANO podzimní komunální volby v Ostravě s převahou vyhrálo, když získalo 21 mandátů. Po volbách velmi rychle utvořilo koalici se Spolu, které má devět mandátů, a Piráty, kteří obsadili posty tří zastupitelů. Koalice tak měla převahu 33 hlasů. Krizi v ostravské části hnutí ANO odstartovala lednová volba prezidenta.

Dosavadní primátor Tomáš Macura (dříve ANO), který byl dlouhodobým kritikem hnutí, v ní veřejně podpořil Petra Pavla na úkor šéfa hnutí a bývalého premiéra ANO Andreje Babiše. Macura následně opustil i samotné hnutí a ostravský klub zastupitelů se ho rozhodl vyloučit ze svých řad. Stejně postupoval i v případě primátorovy náměstkyně Zuzany Bajgarové, která Pavla v prezidentské volbě rovněž podpořila. Klub ANO ale kvůli vzniklé situaci začali opouštět další členové hnutí, postupně jich odešlo šest. Spolu s Macurou a Bajgarovou vytvořili nový klub JDETO!!!.

I po odchodu některých členů zůstalo ANO v zastupitelstvu nejsilnějším politickým klubem, má 13 členů. Spolu má devět mandátů, Ostravak osm, stejně jako nově vzniklé uskupení JDETO!!!. Čtyři zastupitele mají Starostové pro Ostravu a tři Piráti. V zastupitelstvu je ještě SPD se sedmi mandáty a Ostravská levice se třemi, kteří ale dosud do vyjednávání nebyli intenzivněji zapojeni. Jednání ostravského zastupitelstva je plánované na středu 26. dubna.

Sdílejte článek