Nejnovější zprávy: Od počítače do slévárny. Mladý pár vyrábí unikátní litinové nádobí Ochutnejte regionální produkty, vyzkoušejte tradiční řemesla. Do Ostravy míří Moravskoslezský jarmark

Byznys

Kateřina Kupková: Věřte své kontrolce!

Magazín PATRIOT sleduje v seriálu Moje zlatá chyba příběhy úspěšných manažerů, kteří se nebojí podělit i o své chyby, které je však ve výsledku posunuly dál. V dalším díle se o své zkušenosti podělí kateřina Kupková, generální ředitelka Lenzing Biocel Paskov a.s.


Autor: Vladimír Pryček

Vždy elegantní dáma vede výrobní závod, který je znám ekologicky šetrnou výrobou buničiny pro viskózová vlákna. Během devatenácti let tady prošla manažerskými pozicemi v oblasti financí a controllingu a nyní je generální ředitelkou celé společnosti.

A svou práci dělá dobře. Během jejího působení investoval Lenzing v Paskově stovky miliónů eur do modernizace a ekologizace výroby a transformoval se v moderní biorafinérii. Je oblíbeným zaměstnavatelem v regionu a paní Kupková se jako druhá žena v historii stala absolutní vítězkou ankety Manažer roku České manažerské asociace.

Život vrcholových manažerů však není vždy zalitý sluncem, i oni se občas rozhodnou špatně, ti nejlepší se však z chyb poučí, aby se příště rozhodli lépe a už je neopakovali. Nejinak tomu je u Kateřiny Kupkové.

Když se jí během rozhovoru ptám, kterou z chyb považuje za svou „zlatou“, nezapře své kompetence na poli HR a rozpovídá se o tom, jak v Biocelu zdokonalují metodiku výběru nových kolegů.

„Je to už více než pět let, ale bylo to velké poučení, které vedlo k úpravě postupu v náboru zaměstnanců,“ podotýká paní ředitelka.

Tehdy hledali posilu na velmi exponovanou pozici. Na manažerské místo s velkými požadavky na zodpovědnost, otevřenost a spolehlivost i důvěryhodnost. Bohužel se rozhodovali v časové tísni. „V závěrečném kole pohovoru mi blikla červená kontrolka, nebyla jsem si kandidátem úplně jistá po lidské stránce, ale měl skvělou kvalifikaci, tak jsme jej přijali,“ doplňuje Kateřina Kupková. Stačilo několik týdnů a bylo jasné, že červená kontrolka blikala oprávněně.

„Výkonost týmu začala klesat, objevovaly se chyby a rychle se začaly zhoršovat mezilidské vztahy,“ vzpomíná ředitelka.

Při první krizi to eskalovalo naplno. Nový kolega nebyl týmový a tým ho nepodržel. Jeho skvělé technické předpoklady na náročnou týmovou práci prostě nestačily.

„Byl opravdu technicky velmi zdatný a nepochybuji, že se dobře uplatnil jinde. Ale do naší kultury prostě nezapadl,“ přiznává dnes Kateřina Kupková.

Poučeni touto situací vypsali nové výběrové řízení. Dali si na čas a vybrali kandidáta, který k firmě i týmu seděl lidsky a vyznával hodnoty, jež jsou pro Biocel důležité. Tehdy neměl tolik technických znalostí, ale byl motivovaný, osobnostně skvěle zapadl do týmu a velice rychle se technické znalosti doučil. „A pracuje u nás dodnes!“ dodává s upřímným úsměvem manažerka.

Slušnost není slabost! Tak by se dala jednou větou shrnout firemní kultura, kterou generální ředitelka prosazuje. Mezi hodnoty, na kterých si zakládá paní Kupková i celá firma, patří slušnost, otevřenost, respekt k potřebám zaměstnanců a budování dobrých vztahů na všech pracovištích, a to vše při požadavcích na podávání velmi vysokých a kvalitních pracovních výkonů. A to bez stejně naladěných zaměstnanců prostě nemůže fungovat.

„Dnes, pokud si nejsme při výběru kandidáta zcela jistí, výběrové řízení prostě neukončujeme a hledáme budoucího kolegu dál. Zavedli jsme nástroje, které nám tu míru nejistoty pomáhají výrazně snížit a poznat osobnost člověka. Spolupracujeme s vysoce kvalifikovanou externí agenturou, která nám pomáhá kandidáty prověřit i psychologickými testy a velmi se nám to vyplácí,“ usmívá se paní ředitelka, které se daří udržet dlouhodobě fungující a stabilní týmy zaměstnanců.

Ing. Kateřina Kupková

Životní motto: Dělej to, co říkáš.

Absolutní vítězka ankety Manažer roku 2020 České manažerské asociace
Generální ředitelka a členka představenstva Lenzing Biocel Paskov a.s.
Členka Elite klubu Moravskoslezského kraje České manažerské asociace
Členka ACCA - Association of Chartered Certified Accountants