Byznys
09/11/2022 Václav Menšík

Kapsle v kapsli míří z Kopřivnice do celého světa

Inovativní technologie kopřivnické společnosti Favea pomůže lidem na celém světě omezit počet tablet, které musí denně užívat.

Favea investovala do nové technologie téměř 70 miliónů korun a stala se první společností v České republice a druhou v Evropě, která dokáže zkombinovat více produktů v jedné kapsli. Inovativní metodu využívá pro výrobu potravinových doplňků i farmaceutických produktů.

„Kapsle v kapsli je naší nejsofistikovanější technologií a navazuje na naši známou kombinovanou kapsli Combicaps. Poprvé jsme se jí začali zabývat před pěti lety, ale strategicky jsme čekali až bude trh připraven. Finální vývoj tak probíhal zhruba poslední rok a půl. Další měsíc zabralo zaškolování našich pracovníků,“ uvedla generální ředitelka společnosti Martina Pavlová.

V Kopřivnicí cítí, že teď je opravdu ideální čas k uvedení této technologie na trh. „Když vidíme vývoj trhu s doplňky stravy a směr, kam se vyvíjí prevence, víme, že je nejvhodnější doba,“ neskrývala optimismus Martina Pavlová a potvrdila, že od listopadového spuštění výroby registrují poptávku z celého světa.

„Kouzlo myšlenky a naše unikátnost je v tom, jakou formou a cestou jsme věci kombinovali. Díky tomu, jak je náš tým inovativní, přineseme na trh něco, co konkurence nedokáže, i kdyby měla úplně stejnou linku,“ popisuje zřejmou konkurenční výhodu Pavlová.

Jedinečný princip nové kapsle v kapsli spočívá v tom, že uvolňování účinných látek v kapsli lze časovat. Uživatel si vezme jednu kapsli ráno a jeho tělo z ní přijme účinné látky postupně ve vhodnou dobu. „Celkem takových látek může být až dvacet a je to možné hlavně díky tomu, že naše kapsle kombinují pevnou i tekutou složku,“ dodává Martina Pavlová.

„Jsme schopni vyrobit 70.000 kapslí v kapsli za hodinu. Celkový proces je relativně jednoduchý. Jedná se o kombinace dvou kapslí různých velikostí. S tím, že vnitřní kapsle je plněná pevnými látkami – prachem či peletami a ta vnější je plněná olejem, směsi olejů, nebo suspenzí. Vše musí být vyvíjeno tak, aby došlo k bezproblémovému průchodu přes stroje. Používáme keramické pumpy, které se běžně užívají pro plnění sterilních léčiv. Výhodou je vysoká přesnost a zamezení vzniku potenciální křížové kontaminace,“ shrnuje Lukáš Černák, manažer výrobního oddělení.

Favea je česká společnost s 28letou historií. Z rodinné firmy se za tu dobu rozrostla ve středně velkou firmu s téměř stovkou zaměstnanců a dvěma výrobními závody. Díky svým technologickým inovacím si vybudovala silnou pozici, a to nejen na evropském trhu.

„Favea má vlastní vývojové oddělení, reagující na aktuální potřeby zákazníků z celého světa, které se samozřejmě vyvíjejí v čase. Zákazníci chtějí čistý produkt bez přídatných chemických látek, barviv a konzervantů. Určitě nechtějí užívat více doplňků a musejí si být jisti, že se jedná o bezpečný výrobek. Díky naší revoluční technologii jsme schopni jim vše zajistit,“ říká s hrdostí hlase generální ředitelka.

Sdílejte článek