Jógový seriál. Hora, nenápadná pozice, bez které se v józe neobejdete
Od listopadu se můžete na stránkách tištěného Magazínu PATRIOT nořit do hlubin jógy spolu s lektorkou Kristýnou Zděblovou z Jogisty. Dvanáctidílný jógový seriál doprovází praktické online ukázky cvičení pro začátečníky.
Dnes o zdánlivě nenápadné, a přitom zcela zásadní Tadásaně neboli Hoře.
Tadásana - Hora
Jde o výchozí ásanu, základní pozici, ve které začíná a končí i známý Pozdrav slunci. Ačkoliv se na první pohled tváří jako obyčejný stoj na nohou, jedná se o velmi komplexní a účinnou pozici. Podporuje správné držení těla, rozvíjí rovnováhu a koncentraci. Podporuje duševní sílu a harmonizuje první (kořenovou) čakru, čímž dodává pocit bezpečí, jistoty a stability.
Můžeme začít?
Stoupněte si na začátek jógové podložky. Nohy mějte u sebe, paty můžete oddálit tak, aby byly malíkové hrany rovnoběžné. Vytvořte klenbu nožní: roztáhněte všechny prsty na nohou a přilepte je k zemi. Důraz klaďte na palce, malíčky a dva body na patě (vnější a vnitřní). Oddalte vnitřní kotníky od sebe tak, aby vznikl prostor na vnitřní straně chodidla, klenba nožní neboli Pada Bandha. Uvědomte si, že právě z tohoto prostoru rostete vzhůru.
Pánev srovnejte do neutrálního postavení. Stydkou kost vytáhněte mírně vzhůru, kostrč stáhněte dolů k zemi. Zapojte Mula Bandhu - část pánevního dna, podbřišek. Spodní žebra stahujte směrem k pánvi tak, aby se pánev nepohla. Lopatky stáhněte mírně k sobě a ramena zatlačte od uší k zemi. Ruce můžete otočit dlaněmi vpřed, docílíte tak zevní rotace v ramenou a lopatky se lehce stáhnou dolů a ke středu zad.
Vytahujte se za temenem hlavy a prodlužujte páteř. Ústní dno je rovnoběžné se zemí, bradu můžete nepatrně klopit ke krční jamce. Uvolněte stisk zubů a obličej.
Nadechněte se a vnímejte, jak rostete za temenem hlavy.
Vydechněte a uzemněte se přes čtyři opěrní body na chodidlech.
Cítíte, jak na vás ásana působí? Chodidla se vpíjí do země a příjemně těžknou…
V dalším online díle jógového seriálu Kristýna představí pozici Pes hlavou dolů, někdy též označovanou jako Střecha.
Jógový slovník
sanskrt = liturgický jazyk hinduismu a buddhismu; v běžné západní jógové praxi se s ním setkáváme především při pojmenování jógových pozic, technik a jógový principů nebo při zpěvu manter
ásana = sanskrtský výraz pro tělesnou jógovu pozici