Jako doma! Učitel od protinožců, který v Ostravě hraje na bicí
Austrálie je odříznuta od zbytku světa, všude je daleko, a to i v rámci vlastního kontinentu, proto většina vzdělaných Australanů od puberty uvažuje, jak se dostat do světa na zkušenou. A třeba tam zůstat na trvalo.
Andrew Mapp je vzdělaný Australan, proto nepřekvapí, že už více než deset let žije ve středu Evropy, kam se dostal díky tomu, že se během lekcí španělštiny v katalánské Barceloně seznámil s dívkou z Ostravy. Dnes spolu mají dvě dcery, které navíc příležitostně vyučuje na Monty School v Ostravě-Porubě, kde dělá zástupce ředitele.
Cesta z australského Sydney do ostravské školy byla klikatá, ale tak už to u Australanů bývá. Vždyť i jeho rodiče se seznámili v anglickém Sheffieldu. Maminka je Angličanka, tatínek Australan byl ve Velké Británii pracovně.
Dětství prožil v Evropě v idylické vesničce Chalfont St Giles. Podobná malebnost mu u českých obcí chybí – snad s výjimkou Štramberku, shodneme se.
Potom se rodina přestěhovala zpátky do Sydney, kde Andrew prožil většinou svého dětství, mládí i dospívání. A možná bychom mohli použít i slovo „přežil“, protože v Sydney a okolí žije jeden z nejjedovatějších pavouků světa, pěticentimetrový sklípkanec jedovatý (anglicky Sydney funnel-web spider), který je známý svými agresivními sklony a tendencí zatoulávat se při hledání samiček do městských obydlí.Andrew si z vyprávění rodičů pamatuje historku, jak se plazil v kuchyni po podlaze a od osudového setkání s predátorem, který se běžně živí ještěrkami, ho dělilo jen několik vteřin.
S přibývající městskou zástavbou se pavouci stáhli do volné přírody, a navíc, od chvíle, kdy byl proti jejich kousnutí vyvinut protijed, už k žádnému úmrtí nedošlo.
Andrew tedy mohl nastoupit na Technickou univerzitu v Sydney, aby vystudoval sportovní management, a po škole se začal věnovat finančnictví.
To je sám o sobě takový kariérní veletoč, že si ho pro jistotu nechávám zopakovat. Ano, pouze technologická univerzita nabízela sportovní studia, a finančnictví se zdál být zajímavý začátek kariéry.
Zůstaňme ale ještě chvíli u tělesné výchovy. Nejpopulárnějším sportem v Austrálii je kriket – druhý nejpopulárnější sport na naší planetě, hned po fotbalu. Dostat se do australské reprezentace nebo i do první ligy je v Austrálii podobně obtížné, jako je tomu v Česku s hokejem. Andrew hrál přesto kriket na obstojné úrovni v městské lize.
Po přestěhování do Česka si dal mnohaletou pauzu, jež skončila až poslední listopadovou sobotu tohoto roku díky indoorovému turnaji, který uspořádali indičtí studenti z VŠB-TUO.
Jenomže já kriket už tak dlouho nehrál, že jsem si hned po prvním zápase natáhl svaly, a musel odstoupit kvůli zranění, říká Andrew, který si svou sportovní postavu udržuje především horskými túrami.
Přestože si povídáme už druhou hodinu, cítím, že mi stále chybí hlavní dějová linka. Jak je možné, že se australský absolvent sportovního managementu ze Sydney, který pracoval ve finančním sektoru pro Ernst & Young, a odskočí si na hodiny španělštiny do Barcelony, stane zástupcem ředitele Monty School v Ostravě-Porubě?
Bez české partnerky by to asi nešlo, ale pro Monty School ho ulovil kamarád Matt Mayer, o kterém jsme psali v minulém čísle, a který nyní učí na PORGu. Příchod do Ostravy byl zpočátku těžký, přiznává Andrew. Připadal si jako outsider, měl dvě malé děti, věnoval se obchodování online. Právě díky kamarádům, zpočátku cizincům se ale situace začala obracet k lepšímu. Dnes už má více přátel mezi místními.
Zpočátku jsem se bránil myšlence stát se učitelem, říká Andrew, ale s odstupem času vidím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. Monty School je podle něj výborná škola pro výuku angličtiny díky celé řadě rodilých mluvčích, kteří zde působí. Atmosféra je na první pohled uvolněná, svobodná a kreativní. Výuku často vedou dva učitelé, což si jiné školy, na kterých se ovšem neplatí školné, nemohou běžně dovolit.
Ve sklepě mají v Monty School dvě hudební studia, ve kterých si můžou hrát jak děti, tak dospělí. Vzpomínám, jak jsem chtěl něco podobného zorganizovat na několika školách zřizovaných krajem, a všude jsem se dozvěděl, že to nejde, a proč to nejde. Pravdou je, že na prvním místě musí být chuť a iniciativa učitelů, a ta zde rozhodně nechybí.
Hudba je důležitá, říká Andrew čistou češtinou a usedá za bicí.
Andrew Ian Mapp
Narozen: Sydney, Austrálie.
Jak dlouho žiju v MS kraji: 12 let.
Co se mi nejvíce líbí: Jak se Ostrava vyvíjí a proměňuje k lepšímu. Hezky je to vidět na Dolní oblasti Vítkovice, příroda samozřejmě zůstává krásná i nadále.
Co se mi nejvíce nelíbí: Dlouho jsem si zvykal na zachmuřené tváře, protože v Austrálii se na sebe lidé usmívají, což někdy může být jen maska, ale celkově to přispívá k pocitu lepší nálady ve společnosti.
Nejoblíbenější místo: Pustevny a Beskydy obecně.
Nejoblíbenější české slovo: Kůň, to mě teď napadlo, protože to bylo první slovo, které jsem se naučil.
Pokud budete cestovat do Austrálie - určitě se podívejte do Sydney, ať už v létě nebo zimě (roční období jsou ve srovnání s Evropou prohozená). Za návštěvu stojí přístav i pláže, a potom samozřejmě divoká příroda, včetně buše. Pokud se budete držet turistických stezek, žádné nebezpečí vám nehrozí.
Můj kousek Austrálie: asi můj životní postoj, že je všechno v pohodě, no worries, žádný problém, všechno se dá vyřešit u skleničky dobrého pití.