Společnost
01/01/2024 Marek Prorok

Jako doma! Příběh Angličana, kterého inspiruje Ostrava

Foto: Vladimír Pryček/Magazín PATRIOT

Matt Mayer se narodil v Knutsfordu. To zní norsky nebo dánsky. Příjmení naznačuje německý původ, ale Matthew je rodilý Angličan!

Všechno je v našem světě, a v Evropě zvlášť, trochu složitější. Knutsford je třináctitisícové městečko jižně od Manchesteru. Matthew sice měl německou babičku, ale německé příjmení pochází z dědečkovy strany, a to byl plnokrevný Brit. V Anglii se Mayer nevyslovuje „majer“ jako v Česku, ale „mér“, což je jedna slabika.

Matthew vyrůstal na venkovské mléčné farmě, mezi stovkami krav, ale už od mládí věděl, že z něho farmář nebude. Nakonec skončil na univerzitě v Sheffieldu, kde vystudoval politiku. Na úvod všech rozhovorů s cizinci, kteří se u nás usadili, se vždy ptám, jestli existuje nějaké tabu, o kterém by vůbec neměla být řeč. Matt zmiňuje právě politiku. Nehrozí, že by řekl něco, za co by se ho britská tajná služba pokusila otrávit, ale nechce prostě zbytečně vířit vodu, což dává smysl i proto, že od chvíle, kdy odešel ze školy, se politice věnuje pouze jako volič.

Objevil v sobě výtvarné a spisovatelské nadání, ale to na slušnou obživu nestačilo. Vypomáhal tedy rovněž v domácí péči, staral se například o autistické děti.

Před patnácti lety pak dostal nabídku od kamarádky, která učila na Monty škole v Ostravě-Porubě, jestli by si to taky nechtěl vyzkoušet. Řekl si, proč ne, půl roku nebo rok v zahraničí bude určitě zajímavou zkušeností, a od té doby je tady.

Dnes učí angličtinu, divadlo a kreativní workshopy na škole PORG v Ostravě-Vítkovicích. První kontakt s Ostravou se nicméně nedá označit jako „láska na první pohled“. Vítkovická továrna uprostřed města, takový koncept neznají ani v průmyslovém Sheffieldu.

Sheffield má přitom s Ostravou mnoho společného. Je to město ocelářů, taky tam jezdí tramvaje, a sídliště Park Hill bylo úplně první betonovou džunglí na světě, kam se jezdili učit architekti z celého světa.

Přesto Matta po první projížďce tramvají z centra Ostravy do Poruby napadlo, že něco podobně šíleného ještě nikdy neviděl. Jeho láska k Ostravě rostla postupně, poté co začal objevovat různá zákoutí, od hlavního náměstí přes parky, až po budovy z červených cihel ve Vítkovicích, DOV, porubský Oblouk, Vítkovické nádraží, i staré budovy před ním.

Láska k městu a jeho různým čtvrtím ho inspirovala k tomu, aby po delší odmlce opět začal malovat.

Na otázku, proč tedy v Ostravě nakonec zůstal, odpovídá jinak než většina zpovídaných expatů. Není to ani pivo, ani žena. Je to inspirace městem i prací, přátelé, svoboda… Koneckonců, i když žijete v Paříži, tak na Eiffelovku nechodíte každý den, vysvětluje Matt.

Když už byl v Ostravě pevně usídlený, dostavila se láska. S partnerkou dnes mají čtyřletého syna s biblickým jménem Neriah. Kromě učení se dále věnuje výtvarnému umění, a to i ve škole, vystavuje a vydává knížky pro děti. Jedné z nich se během rozhovoru zmocní Mattův syn, a dlouhou dobu v ní zamyšleně listuje.

Takže to určitě bude dobrý matroš!


Matthew Philip Mayer

Narozen: Knutsford, Anglie

Jak dlouho žiju v MS kraji: 15 let.

Co se mi nejvíce líbí: Beskydy, Vítkovická průmyslová oblast.

Co se mi nejvíce nelíbí: Z maličkostí, že musím dávat pozor na přechodu pro chodce, a ze závažnějších témat, že ne všichni imigranti jsou v Česku přijímáni stejně srdečně, jako já.

Nejoblíbenější místo: Černá louka, Pavilon.

Nejoblíbenější české slovo: Tatínek.

Pokud budete cestovat do Velké Británie, doporučuji navštívit: Brighton, devonské pláže a Lake District.

Můj kousek Anglie: Určitě čedar, ale také anglické Vánoce, které proto slavíme dvakrát – 24. přijde český Ježíšek, a 25. následuje plná anglická verze.

Sdílejte článek