Komentáře
02/01/2024 Lukáš Kubík

Investování Lukáše Kubíka. Naučte se do svého úspěchu investovat se stejnou vervou, s jakou o víkendu nakupujete!

Grafika: Magazín PATRIOT

Pravidelné investování i pravidelné víkendové nákupy se vyznačují řadou společných rysů. Je zajímavé, že větší tradici mají u nás přesto stále víkendový nákup a nájezdy na slevové akce. Pravidelná dobře diverzifikovaná investice a příkupy v propadech na kapitálových trzích pro nás bohužel většinou bývají mnohem méně důležité.

Podobně jako investoři, kteří systematicky investují do různých aktiv a starají se pravidelně o své portfolio, aby dosáhli vytýčených finančních cílů, má i většina rodin pravidelný týdenní rituál – víkendový nákup. Připravují si seznam toho, co potřebují nakoupit. Ať už jde o zásoby do ledničky, lákadla z reklamních letáků nebo dárky pro své děti. Tento opakující se cyklus je běžným rysem, který tyto světy spojuje.

Co mají obě skupiny podobné?

Pravidelnost a disciplínu

Pravidelné investování: Investoři, kteří to s investováním myslí vážně, si stanoví finanční plán a snaží se ho držet bez ohledu na emocionální výkyvy na trhu. Také oni však sledují „akční letáky“, které informují o aktuálních investičních příležitostech.

Pravidelný víkendový nákup: Rovněž rodiny často dělají “analýzu” slevových letáků. Drží se nákupního seznamu a ve většině případů i plánu, díky nimž si zajistí, že jim doma nic nechybí. Když si uvědomí, že jim přesto něco schází, bez váhání sedají do auta a jedou to dokoupit.

Dlouhodobý cíl

Pravidelné investování: Cílem investora je budovat dlouhodobé bohatství a dosáhnout v budoucnosti finanční bezpečnosti. Cestu, která k tomuto cíli vede, představuje dnes odložená spotřeba, jež bude pracovat na budoucích výnosech.

Pravidelný víkendový nákup: Cílem víkendového nákupu není pouze udržovat dostatek potřebných věcí a zásob pro běžný život, ale také zajistit pohodlí rodiny a minimalizovat její nepohodlí. A možná i uspokojit svoje aktuální chutě a přání nebo si jen tak „zashopovat“.

Rozpočet a plánování

Pravidelné investování: Investoři si v případě investic stanovují určitý objem rozpočtu a plánují své finanční cíle. Občas sice mění strategii, hlavní cíl ale zůstává – zlepšení jejich finanční situace v budoucnosti.

Pravidelný víkendový nákup: Rodiny plánují nákupy a upravují seznam zboží tak, aby nepřekročily rozpočet. Nakupují pouze nezbytné věci, i když občas podlehnou tlaku reklamy a rozhodnou se i pro něco navíc, co vlastně ve skutečnosti vůbec nepotřebují. A komu se nestalo, že je po víkendu lednice zase prázdná?

Diverzifikaci

Pravidelné investování: Investoři diverzifikují své portfolio tím, že pravidelně nakupují různé typy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti či komodity.

Pravidelný víkendový nákup: Rodiny vlastní nákupy diverzifikují zase tak, že si pořizují různé výrobky a služby, které jsou důležité k uspokojení jejich životních potřeb. Mohou je kupovat od spousty dodavatelů nebo také podle cen a akcí v různých obchodech.

Je ale už opravdu čas!

S vážností a zájmem, s jakými do našich domovů vybíráme nábytek nebo elektroniku, bychom měli přistupovat i k investování. Obdobně, jako když s odborníky konzultujeme, jakou sedačku nebo televizi je vhodné si vybrat, bychom se měli obracet na finanční specialisty. Poskytnou nám dostatek užitečných a kvalitních informací, které pomohou jak s investováním, tak celkovou péčí o naše finanční zdraví.

Stejně jako dbáme o naši dennodenní hygienu, tak bychom neměli zapomínat ani na tu finanční. Díky ní budeme moci o naše peníze pečovat s rozvahou a plánovat si vhodně budoucnost.

Kdo se bude mít tedy lépe? Ten, co občas něco ze svých nákupů „ušetří v akci“ a nechá pak peníze ležet na běžném účtu, nebo ten, co se stejnou pravidelností investuje a o investicích přemýšlí? Je to jednoduché, když se investor plácne přes kapsu, „hrozí“ mu spíše bohatství než prázdná peněženka.

Autor je oblastním ředitelem Broker Consulting

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama