Společnost
02/04/2017 ČTK

Hrdí a věrní Ostraváci. S Věrou Špinarovou se přišlo rozloučit 40 tisíc lidí!

Desítky tisíc fanoušků a odpoledne v soukromém obřadu rodina a přátelé se dnes v Ostravě rozloučili se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která ve věku 65 let náhle zemřela minulou neděli.

Dokonale na ni sedí slova z písničky Arethy Franklinové Natural Woman, kterou tady hráli, zavzpomínala na Špinarovou zpěvačka Marie Rottrová.

Fanoušci dopoledne do smuteční síně krematoria ve Slezské Ostravě proudili v několikasetmetrové frontě po čtyři hodiny, podle odhadu městské policie jich bylo 40.000.

Dopolední rozloučení pro příznivce muselo být o hodinu prodlouženo. Mluvčí Městské policie Ostrava Michal Maršo ČTK řekl, že účast 40.000 lidí odhadl velitel zodpovědný za bezpečnostní opatření během pietní akce, který počet účastníků podle Marša konzultoval se správou hřbitova.

Fanoušci před rakví zpěvačce za zvuku jejích písní věnovali tichou vzpomínku, často smuteční síň opouštěli se slzami v očích. Shodovali se, že odešla výjimečná žena, která byla a navždy zůstane pevně spjatá s Ostravou.

Mnozí oceňovali právě to, že zpěvačka s nenapodobitelným sytým hlasem nikdy neodešla do Prahy. „Byla to opravdu jediná zpěvačka u nás. Líbí se mi to, že se necpala nikam do Prahy, jak říkala, že Ostrava není póvl a zůstala jí věrná,“ řekla jedna z fanynek.

Se Špinarovou se přijely rozloučit i desítky motorkářů, kteří připomněli, že milovali hlavně její hit Bílá jawa 250. Rozloučit se dopoledne přišel také písničkář Jaromír Nohavica.

Při soukromém obřadu na zpěvačku vedle Rottrová vzpomínal i zpěvák Petr Bende. Mezi přítomnými byli také zpěváci Lešek Semelka a Heidi Janků a skladatel, zpěvák, textař, hudebník a básník Jaroslav Wykrent. Zazněly písně Janis Joplinové, Vojty Dyka, od Nohavici a ostravské skupiny Buty.

Zpěvačka minulý týden ve středu zkolabovala při koncertu v Čáslavi, měla zástavu srdce. Převezena byla do pražské motolské nemocnice, kde v neděli zemřela. Rodačka z Pohořelic u Brna byla po celý život spjata s ostravskou hudební scénou. Její památku tady už v týdnu uctily stovky lidí.

Špinarovou proslavily písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš. Mezi špičku domácí populární scény ji vynesla nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda. Poté vystupovala se skupinami Speciál a Notabene. Celkem vydala 13 desek.

Sdílejte článek