Komentáře
16/11/2023 Kamila Marková

HR trendy Kamily Markové. Podporujete flexibilitu?

Grafika: Magazín PATRIOT

Víte, co mám na své práci ráda? Tu chvíli, kdy se na mě klient obrátí s otázkou, s prosbou o můj pohled na výzvu, před kterou stojí.

Dostávám se tak do situace, kdy mohu druhé straně ukázat nový pohled, jiný úhel, neobjevenou variantu, inspiraci. Udělám to a pak „TO“ přijde. Ten okamžik, kdy se objeví jiskra v očích, nebo se nad hlavou rozsvítí imaginární žárovka. Pak vím, že jsem zažehla plamínek hledané odpovědi.

Když se mi to tento týden povedlo, bylo jasné, o co se s vámi budu chtít podělit.

Skončily nám prázdniny – „okurková sezóna“ personalistů. V září se nábory ve firmách rozbíhají ve velkém a konečně se probudil i svět uchazečů. Zrovna se nacházím v „té“ situaci, kdy slyším: „Potřebuji dva zaměstnance, ale nejhorší je, že se nedomluví na pokrytí celých směn a když některý vypadne, jsem v koncích. Více jich ale zaměstnat nemůžu.“

„Zkoušel jste flexibilní úvazek? Dáte šanci studentovi, rodiči samoživiteli nebo na rodičovské dovolené, seniorovi a někomu, kdo hledá zkrácený úvazek. Ať už po jednom, nebo ve více lidech, Vám tyto osoby krásně pokryjí dva plné úvazky a vy budete mít vyřešen i problém se zastupitelností.“

A bylo to! Ty jiskřičky v očích – byly tam!

Do toho jsem si vzpomněla na sebe. Když jsem jako studentka horko těžko hledala příležitost, kterou skloubím se svým rozvrhem. Když jsem jako maminka na rodičovské bez úspěchu brouzdala po pracovních portálech. Nebo když si představím, že má moje maminka po šedesátce pracovat na plný úvazek tam, kde pracuje nyní.

Jak moc jste v pracovních úvazcích flexibilní vy? Podporujete pracovní příležitosti pro ty, kteří nemohou poskytnout 8 hodin každý den?

Častokrát slyším, že pro daný provoz jsou zkrácené úvazky nereálné. Že logisticky by to bylo neproveditelné, nebo minimálně velmi, ale velmi náročné na organizaci.

Nicméně, 24 hodin se dá rozdělit na tři osmihodinové směny stejně dobře, jako na čtyři šestihodinové. Chápu, že tato varianta zní firmě se stovkami zaměstnanců jako šílenost. Ovšem alternativa rozšířené směnnosti pro část firmy už nemusí vypadat jako sci-fi. Nemluvě o konkurenční výhodě, která tak zaměstnavateli vznikne na pracovním trhu.

Některé firmy s flexibilitou pracovní doby pracují velmi pěkně a další se už začínají snažit. Třebaže na základě firemního vysokého věkového průměru predikují, že budou potřebovat své zaměstnance co nejdéle. V rámci zkrácené pracovní doby budou mít dostatek sil a navíc mají stále možnost předávat zkušenosti nově nastupujícím. Stejně tak ženy, které se na inzerát nepřihlásí, protože by směna i školka začínaly totožně v 6:00. Teleport stále nikdo nevynalezl.

Ať už tedy hledáte zaměstnance dva, nebo sto – popřemýšlejte nad flexibilitou.

Podle průzkumů je pro uchazeče na trhu práce možnost zkráceného úvazku, nebo flexibilní pracovní doby, jedním z 5 TOP benefitů, který hledají u svého budoucího zaměstnavatele.

Dnes už to ale nejsou jen studenti, rodiče a senioři. Celkově se lidé mnohem častěji dívají po možnostech zkráceného úvazku. A to i na úkor výše mzdy. Týká se to pozic dělnických, administrativních i ma­nažerských. Čas je to nejdražší, co ve svém životě máme. Pojďme vytvářet příležitosti a udělejme trh práce flexibilnějším.

Autorka je HR manažerka

Sdílejte článek