Kultura
27/04/2022 Petr Sobol

Houslista Josef Špaček zahraje v Ostravě na téměř 300 let staré housle

Zpěv vzácných houslí. Tak zní název koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava, který je na programu už tento čtvrtek, 28. dubna

Během večera zazní symfonická báseň Antonína Dvořáka Polednice, Symfonie č. 4 c moll „Tragická“ Franze Schuberta a První houslový koncert Bohuslava Martinů v podání Janáčkovy filharmonie a houslisty Josefa Špačka. Ten zahraje svůj sólový part na housle z roku 1732 od mistra Guarneriho.

Orchestr bude po delší odmlce řídit šéfdirigent JFO, Vasilij Sinajskij. Jedná se o poslední koncert symfonického cyklu A v této sezoně. Současně proběhne ve stejný den dopoledne vůbec poslední veřejná generální zkouška ve společenském sále Domu kultury města Ostravy před zahájením rekonstrukce budovy, jež je součástí stavby koncertního sálu.

„S houslistou Josefem Spačkem jsme spolupracovali již dříve - v roce 2014 hrál s našim orchestrem Brahmse a v roce 2018 u nás vystoupil v rámci komorní řady spolu s Miroslavem Sekerou. O Houslovém koncertu Martinů říká, že je technicky náročný, doslova hraničně napsaný, ale krásný. Budeme mít navíc jedinečnou příležitost vyslechnout si tento koncert ve Špačkově podání na vzácné housle z 18. století,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama