Společnost
24/05/2023 ČTK

Heimstaden už nebude účtovat poplatky za užívání kuchyňských linek a vestavěných skříní

Společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, postupně přestane nájemníkům ve svých bytech účtovat poplatky za užívání vybraných zařizovacích předmětů, jako jsou kuchyňské linky nebo vestavěné skříně.

ČTK to v tiskové zprávě sdělilo Sdružení nájemníků ČR (SON), které uvedlo, že firma vyhověla jeho výzvě.

SON argumentovalo tím, že podle občanského zákoníku pronajímatel nesmí po nájemci požadovat jiná plnění než nájemné a náklady za služby spojené s užíváním bytu. Heimstaden platby postupně vyjme ze všech svých nájemních smluv. Mluvčí společnosti Heimstaden Kateřina Piechowicz řekla, že se poplatky za užívání zařizovacích předmětů týkají všech poskytovatelů nájemního bydlení a že Heimstaden je první, kdo na výzvu SON reagoval.

"Jsme rádi, že náš podnět zástupci vedení Heimstaden zohlednili, a zároveň chápeme, že musí zajistit nejen změny v interních procesech, ale i v provozním softwaru. Úpravy všech nájemních smluv tak proto nelze provést okamžitě," uvedl předseda SON Milan Taraba.

Společnost Heimstaden se dosud řídila výkladovým stanoviskem odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj, ze kterého vyplývá, že sjednání poplatku za zařizovací předměty v nájemních smlouvách a jeho následné placení není v rozporu se zákonem. SON uvedlo, že obsah tohoto stanoviska považuje za nesprávný.

"Účtování uvedených poplatků jsme posoudili z hlediska hodnot společnosti Heimstaden, které ve vztahu k našim klientům uplatňujeme. Proto i přes skutečnost, že aktuálně neexistuje jednoznačná judikatura, která by tuto problematiku s konečnou platností vyřešila, jsme se rozhodli náš stávající přístup změnit," uvedl generální ředitel české pobočky společnosti Heimstaden Jan Rafaj.

Heimstaden Czech vlastní téměř 43.000 bytů převážně v Moravskoslezském kraji, kde jde hlavně o bývalé hornické byty po OKD. Skandinávská nadnárodní skupina Heimstaden, která patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě, je jejich majitelem od roku 2020.

Sdílejte článek