Společnost
01/07/2022 Petr Broulík

Fotoreportáž: Tak to v Porubě vypadá, když se ocitne úplně bez tramvají!

„Co? To tady končí?“ diví se někteří lidé mířící tramvajemi do Poruby. Všechny tramvaje z Ostravy jedou jen na zastávku Třebovická a pak odbočují na Martinov. Dál po Opavské do Poruby prostě nejedou.

A nepojedou tam po celé prázdniny, až do půlnoci 31. srpna. Začala totiž velká výluka, při které velká část obyvatel obvodu Poruba tramvaj po celý červenec a srpen ve své čtvrti neuvidí. A to v úseku od zastávky Třebovická po třídu 17. listopadu, ale také dál až po smyčku na zastávce Vřesinská. A také dále ve směru Zátiší, Budišovice.

Porubě vládnou od půlnoci autobusy

„Já jedu na fakultku, tak jak teď?“ ptá se žena, která ještě před chvílí bezstarostně debatovala v tramvaji s přítelkyní. „Na autobus, paní, na autobus,“ radí jí naproti sedící muž.

Ale ani jemu se moc z příjemně klimatizované „osmičky“ do často „nechlazeného“ autobusu náhradní autobusové dopravy nechce. Někteří pasažéři tramvajky dokonce sedí i přes vyzývavý apel z reproduktorů tramvaje dál. To musí už tady do toho horka?

Dopravě ve velké části Poruby zkrátka od dnešní půlnoci vládnou autobusy. A možná už i někteří jejich řidiči mají frmolu v první den výluky dost nebo jim soustředění dopravy do jednoho pruhu na každé straně pěkně cuchá nervy.

Autor článku, který jel po čtvrt na devět ráno náhradním autobusem ze zastávky Hlavní třída na „centrální“ přestupní stanici Třebovická, se totiž i s dalšími pasažéry musel hodně pevně držet, když řidič často dupal na brzdu s notnou vervou. „Tolik aut v jednom pruhu, sakra,“ nadával. Druhý silniční pruh na Opavské ulici blíž k trati totiž z obou stran na prázdniny zabrali stavbaři...

Stavbařům jde práce od ruky

Porubany však možná i překvapuje, jak se stavbaři navzdory nyní vládnoucím tropům vrhli do práce. Z osiřelé tramvajové trati mizí rychle zastávky, které později nahradí nové, moderní. Dělníci upalují od rána plameny hrazení mezi oběma tramvajovými drahami, rozebírají střechy zastávek, zakusují se uprostřed křižovatky u vozovny do kolejiště zuby a hroty stavebních strojů.

„A kde je teď teda zastávka?“ ptá se u Vozovna ve směru Vřesinská starší paní čtyř dělníků, kteří zrovna začínají rozbíjet nástupiště. „Támhle paní, až za křižovatkou a ještě nahoru,“ ukazují. „Až tak daleko?“ říká žena trochu smutně.

Sdílejte článek