Proměny kraje
06/07/2019 Jan Smekal

Fotogalerie: Praděd, Harta a další krásy kraje z nebe

​Fotoreportér Jan Smekal fotil z nebe. Proletěl se nad Pradědem, přečerpávací vodní elektrárnou Dlouhé stráně i nad přehradami Slezskou Hartou a Kružberkem.

Jenom několik minut po vzlétnutí z mošnovského letiště je jako na dlani vidět dálnice vedoucí z Ostravy do Brna či Bílovec.

„Když jsme doletěli nad Hradec nad Moravicí, krouží pilot Tomáš Magnusek kolem zdejšího malebného zámku, abychom si ho prohlédli ze všech stran. Vždyť je o velice oblíbené výletní místo, které vyhledává mnoho návštěvníků Moravskoslezského kraje,“ popsal fotoreportér Jan Smekal.

V oblasti kolem Bruntálu jsou pak zřetelně poznat následky kůrovcové kalamity, která si vyžádala masivní těžbu dřeva. „Na obzoru už však je vidět Praděd, nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku. Tady už není po kůrovci ani stopa. Všude lesy a krásná příroda. Nadmořskou výšku pociťujeme mírnými turbulencemi. Nejpříjemnější to není, ale dá se to vydržet,“ přiblížil fotoreportér.

„Jen co jsme dvakrát obkroužili Praděd, už se nám nabízí ničím nerušený pohled na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Tato unikátní stavba dominuje celému okolí. S trochou nadsázky evokuje pleso někde vysoko v horách.“

Cestou nazpět let pokračuje přes další vodní nádrže, a sice Slezskou Hartu a Kružberk. „Z výšky je pěkně vidět, že i periferie kraje má co nabídnout. Ostatně to dokazuje hned několik menších lodí brázdících hladinu Slezské Harty. Úchvatný je i pohled na meandry řeky Moravice, kterou pak mají v oblibě především vodáci.“

Po hodině a desíti minutách ve vzduchu letadlo znovu přistává na letišti v Mošnově. „Při pohledu na krajinu seshora si člověk vždycky uvědomí, kolik krásných a zajímavých míst se v okolí nachází. Navíc z ptačí perspektivy je vidět, v jakém prostoru jsou zasazena,“ uzavřel.

Sdílejte článek