Společnost
16/09/2023 Petr Broulík

FOTO: Dny NATO první den navštívilo 100 tisíc lidí! Akce pokračuje i v neděli

Petr Broulík

Burácení, rachot těžkých zbraní a exploze ovládly mošnovské letiště. Dny NATO navštívilo během úvodního dne 100 tisíc lidí.

Efektní průlety a exhibice gripenů, „ef-pětatřicítky“, helikoptér a dalších strojů vzdušných sil armád NATO v sobotu zvedaly za ohlušujícího řevu hlavy návštěvníků k nebi, kde piloti se svými stroji doslova kouzlili.

Vzdušné dynamické ukázky rychle střídaly akce pozemních sil. Jednou lidé viděli zásah ostravských policistů a členů elitní polské jednotky GROM proti teroristům, za chvíli zase zásah ozbrojených celníků proti pašerákům tabáku. Lidé mohli vidět i exhibice moderních úprav tanků T-72 či Leopard.

„Tati, to je strašný randál,“ zacpávalo si nadšeně uši při průletech stihaček nejedno dítě. Ostatně, děti i jejich rodiče prolézali útroby pěti obrovských vojenských letadel, fotili se před stíhačkou F-35 či obklopili obrovský bitevní dron.

Návštěvníci ucpali kolonami příjezdy, ale viděli velkou show

Mezi návštěvníky korzovali kolem vystavených strojů i příslušníci a důstojníci různých armád, ovšem nejvíce letos převládali návštěvníci z Polska a příslušníci polské armády. A akci si nenechali ujít ani přední představitelé našeho státu. A tak se na letošních 23. Dnech NATO a 14. Dnech vzdušných sil a Armády České republiky objevili a promluvili premiér Petr Fiala, ministr vnitra Vít Rakušan či ministryně obrany Jana Černochová.

Kdo v sobotu navštívil Dny NATO, musel opět žasnout, kolik lidí se opět po roce přišlo na vojenskou techniku na mošnovské letiště podívat. Jedna z největších přehlídek sil NATO v Evropě samozřejmě opět ucpala kolonami aut návštěvníků všechny příjezdové cesty, ale opět předvedla bombastickou show. Včetně umění leteckých akrobatických skupin či paravýsadků. Kdo má rád historii, mohl vidět v akci někdejší „ótéčko“ či sovětský tank typu T-34, které osvobozovaly Ostravu.

A skoro jako přes kopírák uvidí návštěvníci veškeré ukázkové akce a bojovou a leteckou techniku v Mošnově i v neděli. Takže kdo v sobotu zaváhal, má ještě jednu šanci, jak vidět většinu letounů a letadel, tanků, obrněných transportérů, vojáků a policistů.

Sdílejte článek