Nejnovější zprávy: Paštiky, trhané i sušené maso, cider. A všechno s medem, doporučuje včelař ze Šilheřovic Do opavského babyboxu dnes někdo odložil holčičku. Dostala jméno Olinka

Sport

Fotbalový důchod? Zapomeňte! Varadi válí ve Vratimově

Adam Varadi byl v roce 2004 členem mistrovského týmu ostravského Baníku, který zápas co zápas vyprodával Bazaly. Jeho kariéra tehdy byla na začátku. Ovšem ani teď, o sedmnáct let později, se ještě do fotbalového důchodu nechystá.

Adam Varadi na tréninku třetiligového Vratimova. Foto: Kristýna Haldinová

Varadi pochází z Frýdku-Místku, už v mládežnickém věku ale zamířil do Baníku. „Poznali mě na výběrech. Do Baníku jsem začal dojíždět od starších žáků,” vzpomíná na své fotbalové začátky. Už v šestnácti letech začal trénovat s A týmem, následně přeskočil „béčko” a hned během své druhé ligové sezony získal v Ostravě historický titul.

Během sezony 2003/04 zasáhl do čtrnácti zápasů a připsal si tři asistence. „Byl jsem ještě mladé kuře, které se rozkoukávalo. Byla tam super parta a starší kluci, kteří dnes jsou už legendami Baníku, mě vzali mezi sebe. Užíval jsem si to,” vrací se k ročníku, kdy fotbalem žila celá Ostrava. „Jsem rád, že jsem do toho takto vletěl. Titul tomu pomohl, dlouho se o tom mluvilo a podle mě je taky na dlouhou dobu poslední. Pro Baník ho bude těžké zase získat, když je tady Slavia, Sparta a Plzeň,” myslí si šestatřicetiletý Varadi.

Na euforii, která v Ostravě tehdy panovala, Varadi dodnes vzpomíná. „Stále se mě na to ptají lidé i spoluhráči. Zaplněné Bazaly byly úžasné. Pro mě, jako pro mladého hráče, to bylo top,” usmívá se Varadi, jenž v sezoně 2005/06 hostoval v Teplicích a v průběhu ročníku 2007/08 zamířil do Plzně. „Bylo to o dohodě majitelů, kteří si plácli během jedné večeře. V Ostravě jsem moc nehrál, zato v Plzni mě chtěli. Byla to dobrá nabídka, Viktorka skládala nový tým. Bylo to tam super,” vrací se k odchodu na západ Čech.

Varadi kapitánem Baníku

V Plzni začal dobře, byl produktivní, pak ale doplatil na velkou konkurenci. Viktorka totiž začala stavět tým, který v dalších letech kraloval domácí scéně a hrál i Ligu mistrů. „Loučilo se mi špatně, ale asi to tak mělo být,” uvědomuje si.

Z Plzně se Varadi vrátil do Baníku, ve kterém dokonce nosil kapitánskou pásku. V roce 2011 ale zamířil do konkurenční Olomouce. „Ve hře tehdy byla i Mladá Boleslav, já jsem měl ale malou dceru a nechtěl jsem nikam daleko cestovat. Baník dostal nabídku, která se neodmítá. Byla to super štace,” ohlíží se Varadi za svým působením na Hané.

Varadi si zahrál také na Slovensku, v Polsku a krátce byl i v Českých Budějovicích. Několikrát se spekulovalo taky o jeho návratu do Baníku, k tomu ale už nikdy nedošlo. Například v roce 2017 byl ale jeho comeback na spadnutí. Varadi tehdy končil v Polsku a byl před podpisem smlouvy v Ostravě. „Slíbil jsem, že až se vrátím domů, tak to bude Baník, nebo Frýdek-Místek. V Baníku to nevyšlo kvůli financím, měl jsem i nějaké nabídky z ciziny, ale já už jsem nechtěl cestovat, tak jsem se vrátil domů,” ohlíží se za návratem do rodného Frýdku-Místku.

Varadi hraje za Vratimov

Ještě v loňském ročníku hrál Varadi třetí ligu ve frýdecko-místeckých Stovkách, po problémech uvnitř klubu se ale licence na MSFL přesunula do Vratimova, kam zamířil i bývalý ligový útočník. A Vratimovu se zatím daří - tým má z pěti zápasů deset bodů a je čtvrtý. „Chtěli jsme hrát klidný střed, ale první kola ukazují, že máme dobrý tým. Já mu věřím a myslím, že budeme hrát nahoře,” říká Varadi, který už také několik měsíců pracuje ve firmě svého kamaráda.

Svou budoucnost však vidí u fotbalu. „Ještě pořád jsem profesionál. Jako trenér se moc nevidím, ale chtěl bych se motat okolo fotbalu. Mám i nabídky z managementu Vratimova, takže uvidíme, kam mě vítr zavane,” dívá se do budoucna.

Své kopačky ale ještě jen tak odložit nehodlá. „Svaly a kosti mi drží, což musím zaklepat. Mám jen malé šrámy. Dokud mě nic nebude limitovat, budu platný a budu patřit k těm lepším, tak chci pokračovat,” má jasno Varadi, který ve Vratimově nastupuje na postu pravého obránce. „Hrál jsem to už za trenéra Koubka v Baníku vedle Reného Bolfa, když se zranil Radim Řezník. A nevyhořel jsem tam,” připomněl.

Adam Varadi může být se svou kariérou spokojený. Má titul s Baníkem, prošel mládežnickými reprezentacemi a okusil i zahraniční angažmá. Na druhou stranu, rád by to dotáhl ještě o kousek dál. „Třeba do Německa, na rok nebo na dva. Nějaké náznaky byly, ale nikdy se to nedotáhlo. I když jsem měl dobré sezony, tak se to vždy na něčem zadrhlo,” řekl Varadi, který se před lety dostal také na seznam reprezentačních náhradníků. „V jednu dobu se psalo, že by mě měli povolat, ale nakonec to neklaplo. To mi asi chybí, jsem však rád za kariéru, jakou jsem odehrál,” dodal houževnatý fotbalista, jehož kariéra byla vždy postavena na tvrdosti. „Ostatním to asi nevoní. Kluci říkají, že jsem blázen. Hádáme se, ale pak si vždy plácneme a jsme v pohodě. Vždy mě zlobila bojovnost více než technika, i díky tomu jsem pak dal nějaké góly,” uzavřel.