Společnost
21/04/2016 Tomáš Svoboda

Fotbalová realita: Baník fárá dolů, Karviná nahoru

Nenápadně, ale přece. Právě tak by se dal pojmenovat způsob vzestupu druholigového fotbalového klubu z Karviné, který letos může v tuzemské nejvyšší soutěži vystřídat historicky mnohem slavnější a úspěšnější ostravský Baník. To, co by ještě před pár lety v očích fanoušků vypadalo jako aprílový špás, se stává realitou…

Magazín PATRIOT se vydal sledovat, jakou má současný „karvinský drive“ podobu, a to při příležitosti středečního regionálního derby s Frýdkem-Místkem ve druhé, neboli Fotbalové národní lize.

Vybojovaná výhra domácích 2:1 čistě po sportovní stránce ukázala, že hlavně v první půli solidně hrající Karviná to s postupem do první ligy myslí zcela vážně a že se bude společně s Hradcem Králové a Znojmem ve zbývajících šesti kolech tvrdě přetahovat o místo v první lize.

Ačkoli v posledním zápase brzy prohrávala, dokázala skóre otočit, čehož si vzhledem k nervóznímu závěru cenil i trenér Weber: „Kluci byli pod tlakem, ale ustáli jsme to.“ V mužstvu sází na mix ostřílených hráčů (Eismann, Dreksa, Janečka, Moravec či Růžička), které doplňují místní šikovní mladíci (Puchel, Panák).

Těší se do nového

Kromě zvládání jednotlivých duelů na provizorním hřišti na Kovoně, kam ve středu zavítala na druhou ligu solidní návštěva 1 500 diváků, se však velmi důležité věci dějí také na opačném konci města. Tam finišuje stavba nového stadionu pro necelých 5 000 fanoušků.

Otevřen by měl být zhruba v polovině letošního roku. Z diskuse mezi fanoušky při čekání na výbornou „ligovou“ klobásu je cítit spokojenost, že Karvinou bude po čase možné „vidět v televizi v trochu lepším světle“. Mediálně vděčné téma zániku dolů a nezaměstnanosti vystřídá fotbal.

Slabší Baník = silnější Karviná

Nakročeno mezi elitu má Karviná, která ligu hrála naposled v ročníku 1998/1999, dobře a dlužno říci, že naprosto zaslouženě.

Zatímco regionální lídr Baník v posledních letech slábnul, málem zanikl a jen zázrakem přežíval stále jako prvoligový klub, karvinský fotbal v jeho stínu procházel postupným budováním z bodu nula v roce 2003 z krajského přeboru až po ambiciózní celek druhé ligy s moderním zázemím a statusem města s krajskou fotbalovou akademií.

Samozřejmě, nic v životě není jenom růžové, a tak i plnění ambicí se může záhy ukázat problematické. Nosit v dnešní době na prsou sponzorský nápis OKD, to na klidném spaní nepřidá a sportovně je třeba ctít rozdíl mezi úrovní první a druhé ligy. Karviná navíc podobně jako Baník má tým postavený z podstatné části na hostujících hráčích, což pro úspěšnou budoucnost není optimální výchozí stav.

Druhá liga volá…

Oba kluby, které jsou nyní k podivu táborů skalních fanoušků úzce propojené skrze funkcionáře Wolfa a Mašleje, a s nimi celý regionální fotbal čeká každopádně v nejbližším období spousta práce. Ostatně, nejprve se musí rozhodnout o tom, kdo jakým směrem vlastně bude „fárat“. Až poté se bude řešit, jak bude či nebude na danou soutěž připraven.

Ať tak či onak, rozpoložení sil a tvář reality nakonec nejlépe vystihli sami fanoušci Karviné. Když v dobrém rozmaru odcházeli ze stadionu, do pokřiku „Karviná nejlepší u nás“ se náhle ozvalo „Nejlepší je Baník, ne?“ Nikdo proti tomu neprotestoval, a to přesto, že druhá liga každým týdnem hlasitěji volá, že se pomalu loučí s Karvinou a po dlouhých padesáti letech se těší na Baník…

Sdílejte článek