Společnost
22/01/2023 Petr Broulík

Flanel je praktický, mám povlečení s Ferdou Mravencem, říká Norbert Lichý

Zřejmě nejpopulárnější současný ostravský herec Norbert Lichý zdraví Ostravské flanelové dny, akci k uctění poctivé a solidní látky, která potrvá až do soboty.

Více o Ostravských flanelových dnech si můžete přečíst zde.

„Už jako malý kluk jsem měl flanelové pyžamo, myslím, že bylo s medvídkama, ale možná to byly i včeličky. A určitě jsem nosil fllanelové košile, které ale tehdy myslím trošku kousaly. Ale to pyžamo bylo fajne, neškrábalo,“ říká Norbert Lichý.

Norbert Lichý vzpomíná, že flanelka se v době jeho mládí nosila hodně proto, že byla teplá. „Dnes je v tom možná i nějaká umělina, ale je to pořád příjemný materiál. Vzory jsou většinou kostkové a každý podle nich flanelku hned pozná. Mně flanel přijde jako hodně praktický materiál, protože v něm není ani teplo, ani zima. Navíc je takový trampský, skautský, chodí se v něm dobře na výlety a do hor,“ říká Norbert Lichý, který také poprvé flanelovou košili nosil u skautů.

Flanelku si herec sám vybral pro hru Audience

A dodává, že si dokonce sám v divadle vybral jako kostým flanelovou košili pro roli v Havlově hře Audience. „Tam mám takovou fialovou flanelku,“ říká.

Norbert Lichý se směje, když se svěřuje, že dnes má doma i flanelové povlečení. „Dokonce s Ferdou Mravencem,“ říká u typického pomerančového džusu v hospůdce Ww na Sokolské třídě. A dokonce si otevře wikipedii a čte si o historii flanelu.

„Neví se to přesně, ale flanel bude pocházet stejně jako manšestr někde z Anglie. No z NDR to nebude, tam by soudruzi asi někde udělali chybu,“ uchechtne se dobrácký herec spousty velkých divadelních a stylových filmových či televizních rolí.

A cituje, že flanely jsou vlněné a bavlněné. „To bude asi ten důvod, proč některé škrábou. Ty vlněné budou asi škrábat více,“ dodává s úsměvem Norbert Lichý.

Flanel je dobrý i na leštění nábytku i práci na autě

Herec navíc podpořil ve čtvrtek na pódiu na zaplněném ostravském Masarykově náměstí velkého propagátora flanelu Petra Pavla.

„Doufejme, že to teď není s flanelem jen takový módní výkřik, že to nosí pan generál,“ říká a na otázku, zda flanel frčí více v Ostravě nebo v Praze, odpovídá: „Myslím, že se to nosí všude stejně. Nerozdělujme tu republiku i tím flanelem.“

A vzpomene i na praktické využití flanelu v domácnosti. „Ze starých flanelek se dělaly hadříky, napustily se leštěnkou Diavou a leštil se s nimi dobře nábytek. Třeba když měl doma někdo klavírní křídlo, tak nejlepší na to byl flanel. To se braly děckám ty vychozené flanelky, a kdo třeba dělal s autem, tak si z nich také dělal hadříky. Protože flanel dobře vsakoval ten olej,“ směje se populární ostravský herec Norbert Lichý.

Sdílejte článek