Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela Onkologickou kavárnu

Od 20. prosince 2021 je v provozu kavárna, která vznikla v prostorách čekárny chemoterapeutického stacionáře Kliniky onkologické Fakultní nemocnice Ostrava.

Foto: Petra Petlachová

O provoz kavárny se stará tým dobrovolníků.

Čekárnou kliniky denně projde až 150 pacientů, často s doprovodem. Od konce prosince se budou moci všichni občerstvit kávou nebo čajem.

„Prozatím máme přihlášených 18 dobrovolníků. Potřebovali bychom ale tým, ve kterém jsou seniorky, ženy na rodičovské dovolené i nezaměstnaní, rozšířit,“ uvedla koordinátorka dobrovolnické činnosti ve FN Ostrava Simona Honsová.

Připomněla, že tuto práci může dělat člověk, který je trestně bezúhonný, očkovaný nebo po prodělaném covidu.

Otevření kavárny přivítal i přednosta Kliniky onkologické FN Ostrava Jakub Cvek. „Každý pozitivní vjem, který můžeme našim pacientům během jejich pobytu na naší klinice nabídnout, samozřejmě vítám. K úspěšnému uzdravení určitě svým způsobem napomáhá i prostředí, ve kterém se nemocný léčí,“ uvedl docent Cvek u příležitosti slavnostního otevření nového prostoru.

Jeho plynulý provoz pomohou zajistit také studenti Střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb Šilheřovice.

Jednou z dobrovolnic je Eva Ščiglová. Před odchodem do důchodu pracovala jako vedoucí skladu. V kavárně chce pracovat i proto, že pacienta s onkologickou diagnózou měla ve svém nejbližším okolí.

„Byla to snacha, která letos v létě umřela. Chtěla bych sem chodit pravidelně jednou týdně a pomoci tady ke zpříjemnění atmosféry,“ svěřila se milá a vstřícná dobrovolnice.

Zavřít reklamu