Kultura
01/11/2023 Petr Sobol

Do Gongu míří show Rhythm of the Dance. Získejte vstupenky zdarma

Foto: se souhlasem Rhythm of the Dance

Rhythm of the Dance patří mezi nejstarší taneční show, které přináší milionům fanoušků po celém světě tradici keltského tance a hudby. Nyní irská show Rhythm of the Dance míří poprvé také do Česka. Divákům se představí 12. listopadu v Multifunkční hale Gong. A vy můžete získat vstupenky.

Když se v roce 1994 organizátoři Eurovize, jež se konala v Irsku, rozhodli vyplnit přestávku vystoupením Riverdance, znamenalo to revoluci pro irský tanec. Jeho moderní podoba vychází z původních irských tanců obohacených o step dance. Také soubor Rhythm of the Dance, jenž vznikl v roce 1998, naskočil na populární vlnu moderních irských tanců. Na ty tradiční ovšem nezanevřel a jejich show je vyváženou kombinací obou. Původní i moderní irské tance jsou ostatně dodnes živou součástí kultury ostrovního národa.

Dvouhodinová show provede publikum bohatou historií Irska a přenese jej do starodávné země druidů i současných dublinských uliček a pubů. Příběh začíná u mohylového monumentu Newgrange, kdy diváci zažijí magické období prastarých keltských kmenů. Dále se s irskými imigranty vydají na cestu do Ameriky a nakonec se vrátí zpět do energického Irska.

„Češi si irskou kulturu velmi oblíbili. Proto jsme se rozhodli přinést jim tradiční a autentickou show, kterou u nás ještě neměli možnost vidět. Rhythm of the Dance patří mezi nejstarší irské soubory reprezentující svoji rodnou zemi a svými vystoupeními okouzlují publikum po celém světě už čtvrt století. Věřím, že pro českého diváka to bude nezapomenutelný zážitek,“ říká Květa Havelková, mluvčí společnosti JVS Group.

Kromě špičkových tanečníků se na pódiu objeví také hudebníci a zpěváci. Pro irskou hudbu, jež částečně vychází z keltské kultury, jsou typické dudy, housle, píšťala, akordeon a bodhrán, tradiční irský rámový buben.

Součástí představení bude též sean-nós. Termín znamená v překladu „po staru“ a může odkazovat k hudbě i tanci. Zpěv sean-nós je forma tradiční irské vokální hudby bez doprovodu, zpravidla se jedná o silně emotivní písně. V případě tance se jedná o převážně sólovou formu založené na improvizaci.

Sledujte Magazín PATRIOT na Facebooku a Instagramu, kde se bude od pátku soutěžit o vstupenky na téměř vyprodané ostravské vystoupení.

Sdílejte článek