Kultura
31/10/2023 Petr Broulík

Na Colours of Ostrava vystoupí Sam Smith. První nebinární umělec, který získal Grammy

Foto: se souhlasem Colours of Ostrava

Festival Colours of Ostrava ohlásil první hvězdu příštího ročníku. Poprvé v České republice vystoupí britský zpěvák Sam Smith, který představí nejnovější desku Gloria a slibuje velkolepou show.

Sam Smith má na kontě pět cen Grammy. V roce 2016 tuto cenu získal za skladbu Writings on the Wall k bondovce Specter, za kterou dostal i Oscara za nejlepší filmovou píseň. V roce 2019 veřejně ohlásil svou nebinární genderovou identitu a přeje si být oslovován jako „oni“, protože se necítí být mužem ani ženou.

Jméno prvního headlinera ostravského festivalu pro jeho 21. ročník oznámil na setkání s fanoušky dramaturg festivalu Filip Košťálek, které proběhlo v Cafe clubu Dock na nábřeží řeky Ostravice. „Jste přítomni historicky prvnímu oznámení headlinerů osobně na živém místě, nikoli jen na sociálních sítích či přes média,“ řekl mluvčí festivalu Colours of Ostrava Jindřich Vaněk. A omluvil Zlatu Holušovou, která se nemohla slavnosti zúčastnit kvůli chřipce.

„Leží doma v horečkách. Nicméně až do zavíračky v Docku si s vámi budou povídat lidé z Colours týmu. Ukážou vám také program příštího ročníku,“ dodal Jindřich Vaněk. Pak na plátně běžely ukázky klipů seskupení a dalších bonbónků příštího ročníku, který se v Dolních Vítkovicích odehraje od 17. do 20. července 2024.

Budhistický mnich, kapela s fény a vysavači i návykové kytary

Patří mezi ně například japonský buddhistický mnich Yogetsu Akasaka s fascinující a zcela inovativní formou beatboxové meditační hudby. Organizátoři ho objevili na velkém hudebním festivalu v texaském Austinu. „Je to trochu úkaz. Opustil zdi svého chrámu a teď používá looper, aby loopoval své tibetské mantry,“ řekl Košťálek.

Dalším jménem je sedmičlenná holandská kapela Son Mieux, která znovu objevuje hudební aranže a kostýmy sedmdesátkové disco vlny a využívá je při skládání svých současných popových hitů. Hrají dokonce na vysavače a na fény. Představí se také trio Klangphonics, spojující elektronickou hudbu a živé nástroje v melodické techno a energický kytarový deephouse. Právě jeden z jejich songů chtějí organizátoři Colours of Ostrava používat „úplně všude“. „Zaryje se do vás tak, že už ho nepustíte z hlavy. A na Colours si ho zatančíte,“ slíbil Košťálek.

Sam Smith „hýbou“ hudebním světem

Abychom vyhověli přání Sama Smitha, budeme o něm psát jako o nich. Na svém dosud posledním albu Gloria se Smith posouvají od nostalgických balad více k taneční muzice, a především nahlas vybízí ke smíření se sebou samým, k upřímnosti a odvaze žít v souladu s vlastní podstatou, identitou a orientací. Na show, kterou přivezou na Colours of Ostrava, se podílí trans hudebnice Kim Petras.

Sam Smith letos na podzim koncertují v Austrálii. V příštím roce je pak čeká evropské turné, v rámci něhož vystoupí ve čtvrtek 18. července v Ostravě. „Jsem nadšená, že můžeme uvést Sama Smitha na Colours. Jejich hlas je pro mě magický a upřímnost s jakou se otevřeli světu, je naprosto úžasná. Každý rok chceme mít v programu to, co hýbe hudebním světem. Skladby Sama Smithe mají neskutečné počty stažení a zhlédnutí a myslím, že Stay with Me znají z rádií opravdu všichni‚“ komentovala Holušová.

První nebinární umělec, co získal Grammy

Pořadatelé festivalu dodávají, že Sam Smith se díky skladbě Unhol stali prvními nebinárními a trans umělci, kteří získali cenu Grammy a dostali se na vrchol nejprestižnějšího amerického hudebního žebříčku Billboard Hot 100.

Součástí 21. ročník Colours of Ostrava bude i mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, projekce filmů z MFFKV a řada divadelních představení a uměleckých instalací. Na osmi hudebních scénách opět vystoupí více než stovka kapel, v rámci jedenácti scén diskusního fóra Meltingpot pak více než dvě stě řečníků z celého světa.

Sdílejte článek