Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Divoký Silvestr v Moravskoslezském kraji, záchranáři ošetřili přes 100 zraněných!

​V posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2021 do šesté hodiny ranní 1.1.2022) vyjížděly posádky záchranářů celkem ve 430 případech. Je to o stovku událostí více, než je dlouhodobý denní průměr v Moravskoslezském kraji.

Ilustrační foto: ZZS MSK

"Přelom roku tedy pro záchranáře rozhodně klidný nebyl," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Během uplynulých čtyřiadvaceti hodin muselo být ošetřeno 109 zraněných, ve více než polovině případů po pádech. Více než desítka osob se zranila při pádech na ledu a sněhu, především v horských oblastech Beskyd, či Jeseníků.

"Dvaadvacet pacientů uvedlo, že bylo zraněno při napadení jinou osobou. Ve čtrnácti případech pak museli záchranáři ošetřovat intoxikované alkoholem, nebo jinou psychotropní látkou," uvedl Humpl.

Od samotné silvestrovské půlnoci do dnešního rána musely posádky záchranářů vyjíždět ve sto šesti případech, což je o patnáct zásahů více oproti roku 2020.

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji pouze u dvou poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky - v Ostravě a Opavě. Jednalo se o středně těžké zranění obličeje a horní končetiny.

V nočních hodinách však byli záchranáři voláni k šestačtyřiceti poraněným osobám, což je více než dvojnásobek, než před rokem (2020: dvacet zraněných). Mezi příčiny úrazů dominovaly pády (ze schodů, při tanci) se zraněními hlavy či končetin, ale také údery lahví, popelníkem, řezná poranění od skla…

"Zhruba polovina úrazů se přitom přihodila lidem pod zjevným vlivem alkoholu. Traumata tvořila během noci přibližně 40 procent všech zásahů Moravskoslezských záchranářů," dodal Humpl.

Zavřít reklamu