Společnost
13/12/2021 ČTK

Dětská pohotovost v Ostravě je v ohrožení, lékaři o služby nemají zájem

​Fungování ostravské lékařské pohotovosti pro děti, kterou v současnosti zajišťuje městská nemocnice, je v ohrožení.

Noví lékaři totiž o pohotovostní služby nemají zájem a stávající stárnou. Po jejich odchodu tak bude velmi obtížné zachovat službu v plném rozsahu, řekl vedoucí lékař Lékařské pohotovostní služby Radovan Kozel.

Jen za prvních 11 měsíců letošního roku přitom na pohotovosti ošetřili 6779 dětí, některé víkendy tam řeší až 90 případů.

Lékařskou pohotovostní službu poskytuje na základě smlouvy s Moravskoslezským krajem Městská nemocnice Ostrava. Zajišťuje pohotovost nejen pro dospělé, ale právě i pro děti a dorost.

Rodičům je tato služba ve všední dny k dispozici od 15:30 do 06:00 následujícího dne a pak nepřetržitě o víkendech a svátcích. Všechny služby na dětské pohotovosti odslouží běžně zhruba 15 lékařů, dvěma z nich je přes 70 let.

Právě tito lékaři ale bývají na službách nejčastěji a zvládnou jich zhruba dvě třetiny. "Jsou to všechno smluvně zajištění lékaři, kteří spolupracují s městskou nemocnicí. Většinou se jedná o ambulantní pediatry, je to však jen malá část pediatrů, kteří jsou ochotni sloužit," uvedl Kozel.

Dodal, že přestože se nemocnice snaží hledat další lékaře, její snaha je zatím bezúspěšná. Obsazení služeb je již nyní náročné a v případě odchodu dalších lékařů by bylo velmi problematické provoz zajistit.

"Problém je v tom, že nemocniční lékaři, kteří slouží na dětských odděleních, zaštiťují služby v nemocnicích, takže nemají ochotu ani sílu sloužit jinde, a měli by to tedy odsloužit lékaři z ambulancí, tedy soukromí pediatři. Většina z nich tuto službu odmítá s tím, že jsou přepracovaní," podotkl Kozel.

Takový přístup ale nepovažuje za férový. Podle něj totiž právě pacienti jednotlivých pediatrů využívají služby pohotovosti, a tito lékaři by se tak do systému měli zapojit.

"Stát prý nemá zákonné možnosti jim tu službu nařídit, což je dle mého systémová chyba," míní Kozel. Poukázal na to, že kdyby se do systému zapojilo několik desítek ostravských pediatrů, fakticky by jednotliví lékaři sloužili jen velmi málo. Podle Kozla by větší tlak mohly vyvíjet i zdravotní pojišťovny, které s lékaři uzavírají smlouvy.

Kozel se domnívá, že řada lékařů nechce na pohotovostech sloužit i z obavy, že by to v případě nějakého problému či pochybení ohrozilo i fungování jejich ambulance. "Ta práce je tady trošku jiná, protože toho člověka neznáte. V ambulanci, kam chodí letitě, ho znáte a máte s ním nějaký vztah, lidský i odborný," řekl Kozel.

Dvaasedmdesátiletá lékařka Jarmila Fialová vypomáhá na pohotovosti už desítky let. "Lékař nemá své případy jen ve dne, někdy pacient potřebuje pomoci i v noci. Myslím, že už někdy po revoluci odpadl ten zájem lékařů sloužit, i když to nechápu, protože tam chodí jejich pacienti. Zaskakujeme vlastně za ně a je to od kolegů velmi nezodpovědné. Ať se nevymlouvají na svůj zdravotní stav, protože každý máme nějaké svoje potíže. Pokud může pracovat ve své ordinaci, tak jednou za čas může pracovat i na pohotovosti," uvedla Fialová. Pokud to bude možné, zatím je stále připravena na pohotovosti sloužit.

Podle náměstka hejtmana Martina Gebauera (ANO) je nutné zvážit, zda je potřeba, aby pohotovost fungovala přes celou noc. Poukázal rovněž na to, že krajský úřad nemá fakticky žádnou možnost, jak pohotovostní služby na lékařích vymáhat.

"Je to otázka svědomí všech praktických dětských lékařů," dodal Gebauer.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama