Byznys
31/03/2023 Václav Menšík

Co dělá po fotbalové kariéře Marek Jankulovski? To byste možná nečekali

​Fotbalová legenda Baníku Ostrava a AC Milán miluje Ostravu i Itálii.

Dnes se jeho vášně propojily v podobě vína, které dováží do Čech.

Marek Jankulovski hrál fotbal v Itálii více než jedenáct let. Se slavným AC Milán vyhrál nejprestižnější klubovou soutěž, Ligu mistrů. A přesto pro něj byl profesionální sport hlavně zdrojem radosti, kterou nyní hledá i ve svém podnikání.

Potkali jsme se stylově. U snídaně v Bernie’s, ostravském podniku, který jsme si oba oblíbili pro skvělou kuchyni i širokou nabídku vína.

„Víno je jediný alkohol, který piju, rád si ho střídmě dopřeju a teď mě moc těší, když to moje lidem chutná,“ usmívá se Marek Jankulovski.

Jeho cesta k podnikání ale nebyla přímá. Vše muselo přijít v pravý čas. Po svém návratu do Slezska měl jasno: „Chtěl jsem za Baník hrát ještě několik let. Měl jsem sen nastoupit za náš klub s Václavem Svěrkošem a Milanem Barošem. Bohužel zdraví mi dovolilo jen 10 minut.“

Z jeho hlasu necítím žádnou zahořklost, Marek to bere tak, jak to bylo. Ale přesto doplní jednu poznámku. „Tehdy jsem se vracel domů a vůbec nevěděl, v jakém stavu Baník je. Prostě jsem za něj chtěl hrát. Když tenkrát za mnou majitel Baníku přiletěl do Milána, představil mi řadu vzletných vizí a svých velkých plánů. Pak jsem se vrátil a realita v klubu byla šokující,“ může už dnes prozradit Marek Jankulovski.

I to bylo jedním z důvodů, proč za několik let vyslyšel prosbu Václava Brabce, aby se stal sportovním ředitelem klubu, který stejně jako jeho nový majitel, tolik miluje.

„Přišel jsem k tomu trochu jak slepý k houslím. Václav Brabec znal můj vztah ke klubu, který mě vychoval, poprosil mě a já jej prostě nemohl odmítnout. Stal jsem se sportovním ředitelem Baníku Ostrava. Byly to náročné a skvělé dva roky plné jedinečných zkušeností. Vůbec to nebylo jednoduché, ale nelituju toho,“ přiznává.

„Ale musím říct, že prodávat víno je o něco snazší než být sportovním funkcionářem tak důležitého klubu, jako je Baník,“ směje se Marek Jankulovski, který je stále členem dozorčí rady Baníku Ostrava, komunikuje s jeho vedením a často je vidět v hledišti nejen na domácích zápasech.

„Na Baníku se cítím jako doma. Ale už vím, že tahle kancelářská práce není pro mě. Pokud bych se měl někdy vrátit k fotbalu na plno, chtěl bych být raději na hřišti. V realizačním týmu. Třeba u mládeže,“ naznačuje své další možné cesty vítěz Ligy mistrů.

Ostatně okolo fotbalové mládeže se pohybuje stále. „Nejsem fotbalovým agentem, ale mám v Itálii kontakty, které občas využiji k pomoci mladým hráčům. I to může být časem intenzivnější. Ale určitě si nebudu zakládat svou vlastní agenturu,“ říká rezolutně.

Jako majitel hráčské agentury by totiž narazil ještě na jeden problém. „Moje srdce bije jen pro Baník. Tak nevím, jestli bych dokázal v roli agenta jít proti svému milovanému klubu,“ přiznává a obrací řeč k vínu, které je tím, čemu se teď věnuje naplno.

Marka před časem oslovil Fabio Cordella, majitel vinice v italské Puglili, který vyrábí a prodává víno z edice „Víno šampiónů“. Ve zkratce jde o italské víno, věnované fotbalovým šampiónům z celého světa, kteří mají společnou lásku k Itálii a všemu, co je s ní spojeno. Řada z nich byla Markovými spoluhráči a samozřejmě také soupeři v nejprestižnějších zápasech.

„Před rokem a půl jsme se s Fabiem poprvé potkali, byl jsem na několika degustacích, navštívil jeho vinice a pak to dlouho probíral s bývalými spoluhráči i protihráči, kteří už jsou součástí tohoto byznysu,“ popisuje začátek podnikání Jankulovski.

Mimochodem, z té party, která je zapojena ve vinařského projektu, by se dala složit fotbalová sestava, která by tu Ligu mistrů válcovala snad ještě dnes. Svá italská vína mají hvězdy jako Ronaldo, Ronaldinho, John Terry, Roberto Carlos, Ivan Zamorano a další skvělí hráči nedávné fotbalové historie.

Loni v listopadu se Fabio a Marek dohodli a v prosinci už do Ostravy přijelo první červené víno v edici Marka Jankulovského.

„Teď vidím, jak je to náročné. Upřímně, myslel jsem si, že cesta „malého podnikání“ bude trochu snazší. Ale je kolem toho hromada papírování, zařizování, logistiky, skladování a dalších úkolů. Bez pomoci dvou parťáků, Tomáše Poláka z vyhlášené restaurace GoKaNá a Marka Farníka, se kterým se znám od mládí, bych do toho nikdy nešel,“ přiznává Marek Jankulovski a dodává, že s cizími lidmi by se do podnikání nepustil, i když je to podnikání malé.

„Sport mě naučil být trpělivý, sebevědomý a věřit tomu, co dělám. Ale vím, že po úspěšné sportovní kariéře není vůbec jednoduché podnikat a uspět. Jsme s vínem úplně na začátku, nemám velké oči, nepřišel jsem tady dělat obří byznys. Chci se bavit a postupně firmu budovat, stejně jako jsem postupoval ve fotbalové kariéře,“ zůstává nohama na zemi Marek.

„Baví mě to! Pořád se učím. Celou kariéru chodili lidé za mnou, oslovovali mě s různými nabídkami i prosbami a teď je to naopak. Já se učím jít s obchodní nabídkou za nimi. Jsem soudný, někdy mi možná k první schůzce pomůže mé známé jméno, ale na konci stejně rozhoduje to, jestli zákazníkům víno chutná,“ poznává byznys fotbalista.

Po prvních měsících se zdá, že to nedělá vůbec špatně. Jeho červené víno i vína dalších šampiónů už nyní dostaneme například v restauraci Bernie’s, populárním frýdlantském podniku Imrvére nebo třeba v penzionu U Holubů.

První z degustačních večerů, které Marek pořádá, proběhl koncem února v Bernie’s a brzy se můžeme těšit na degustace třeba ve VIP prostorech Baníku Ostrava.

Nejen vínem je živ bývalý profesionální sportovec. Pravidelně cvičí, hraje zápasy za legendy AC Milán i charitativní utkání v dresu Real Top Praha a už několik let po sobě je tváří dobročinného běhu ve Výškovicích, kde dodnes bydlí jeho maminka.

„Celý život jsem měl kolem sebe trenéry, kteří mě motivovali, hecovali a pomáhali mi se zlepšovat. To mi teď třikrát, čtyřikrát do týdne přináší Werner Hartmann. Cvičíme spolu ve fitku, děláme kardio a jednou týdně boxujeme,“ popisuje svou nezbytnou rutinu Marek.

Už jsme dávno po snídani, ale odcházet z Bernie’s se nám nechce, pořád je toho tolik, co musíme probrat. „Letos je to deset let od mé rozlučky, na kterou na Bazaly přišlo dvacet tisíc fanoušků. A to mě vede k myšlence ještě v Ostravě něco podobného uspořádat. Třeba k mým padesátinám,“ usmívá se trochu tajemně Marek Jankulovski, když se se slibem dalšího setkání loučíme.

Marek Jankulovski

*9. 5. 1977

Bronzový z Mistrovství Evropy 2004

Vítěz Ligy mistrů UEFA 2007

111 zápasů za Baník Ostrava

113 Zápasů z AC Milan

78 zápasů za Česko

Sdílejte článek