Společnost
20/07/2016 Jaroslav Baďura

Čeští a polští hasiči si duhovým mostem připomenou tragédii z roku 1970

Letos je tomu již 46 let, kdy se udala na mostě Svobody v Českém Těšíně tragédie, v jejímž důsledku zahynulo pět polských hasičů. V pátek v 17 hodin si Češi a Poláci společným pietním aktem, modlitbou a vodním mostem přes řeku, opět připomenou tragickou povodeň.

Po několikadenních deštích vstoupila 19. července 1970 řeka do maxima 5,5 metru a začala se vylévat na oba břehy. Hasiči z české a také z polské strany se snažili most Svobody společnými silami uchránit před velkými plovoucími kládami,“ připomněla počátek událostí mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Postupně se hasičům klády odstraňovat dařilo, ale najednou doplavaly s velkou vlnou kmeny stromů. „Ty se vzpříčily o pilíře a celý most nazvedly a strhly jej do vody spolu se čtrnácti polskými dobrovolnými hasiči z jednotek OSP Bobrek, Boguszowice a Pastwiska,“ uvedla Dorota Havlíková.

Někteří hasiči se zachránili i po několikakilometrové plavbě v rozbouřené vodě. Pět z nich bohužel řádění živlů nepřežilo, ostatky některých z nich se nikdy nenašly.

Tragédie se stala v ranních hodinách, kdy Češi byli přesunuti k ochraně mostu do nedaleké Ropice a na Baliny.

Sdílejte článek