Byznys
24/11/2023 Petr Broulík

Česko má být mozkovnou! Ostrava žije konferencí Unique Summit Ostrava 2023

Startupem je rychle rostoucí, často technologicky zaměřená firma, která má velkou vizi a ambice změnit konkrétní odvětví nebo oblast.

Právě startupům se věnuje od středy 22. listopadu v Ostravě unikátní a výjimečná konference Unique Summit Ostrava 2023. Ta se snaží o propojení startupů s investory a zástupci měst pro vytvoření globálního inovačního ekosystému.

Unique Summit 2023 je výjimečnou událostí pro globální podnikatelskou komunitu. Lze očekávat nové příležitosti pro rozvoj startupů, vytvoření silných mezinárodních vazeb a posílení podnikatelského prostředí mimo hlavní města.

Chceme, aby Česko bylo mozkovnou, ne montovnou

Konferenci udělil záštitu prezident republiky Petr Pavel a také „pirátský“ ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

„Jsem rád, že mohu být na této akci, která má napomoci transformaci Moravskoslezského kraje a tomuto regionu. Pokud totiž lidé nemají z měst jako Ostrava odcházet do hlavního města, musí mít regiony co nabídnout. Třeba dostupné bydlení, služby a úřady,“ upozornil ministr.

Dodal, že do deseti let dojde na trhu práce k zásadním změnám. „Chceme být jako Česká republika spíše mozkovnou než montovnou. Už v roce 2030 proto bude nutná mnohem větší digitální vzdělanost obyvatel. Dnes ji má v České republice zhruba šedesát procent obyvatel a naší ambicí je, aby do roku 2030 tuto digitální vzdělanost mělo osmdesát procent občanů. V té době už totiž devět z deseti povolání bude vyžadovat základní digitální vzdělání. Tedy práce s informacemi a umění základně ovládat telefon a wifi, umět komunikovat na internetu a na různých komunikačních a týmových systémech,“ řekl ministr Bartoš.

Ostrava jde v transformaci příkladem

Konference v Ostravě je součástí akce Týdne pro Digitální Česko, což je největší vzdělávací akce v oblasti digitalizace u nás. „Celého Týdne se účastní přes osmdesát partnerů a probíhá v něm přes sto dvacet vzdělávacích kurzů, webinářů, workshopů a konferencí. Unique Summit má ovšem na rozdíl od většiny ostatních mezinárodní přesah. Děkuji za to,“ uvedl Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci.

„Pro tři regiony spojené dříve s těžbou a průmyslem, jako je Moravskoslezský, Ústecký či Karlovarský kraj, je transformace nejtěžší. Bývaly černé nebo hnědé srdce republiky. Ale právě Ostrava jde příkladem a transformaci vzala za správný konec. Ostrava je silný tahoun a i tato konference přispěje do role Ostravy, aby provedla tento region důležitou transformací a možná předběhla i jiné regiony, které jsou dnes šampiony,“ řekl Ivan Bartoš.

Podle Bartoše je Ostrava podobná anglickým městům, jako je Manchester. Startup může vzniknout kdekoliv. A Ostrava je město, které dokáže tvořit centrum určité části Evropy. „Vy se jako město, kde jsou talentovaní lidé, prostě proboucháte na světové trhy,“ prohlásil Bartoš.

Ostrava už není Popelkou a černým městem

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová řeka, že konference Unique Summit Ostrava 2023 je jednou z mnoha aktivit, kterou Ostrava podporuje podnikání a podnikavost, aby podpořila talentované lidi ve městě a zároveň další do Ostravy přilákala.

„Ostrava už není Popelkou a tím černým městem, kterým byla. Předpokládám, že Ostrava se po summitu zapíše na globální investorskou mapu tak, jako se to stalo u předchozích hostitelských měst. Město Ostrava také významně podporuje oblast vzdělávání, mezi takové podpořené projekty patří i program Global Experts, jehož hlavním cílem je přilákat na univerzity v Ostravě excelentní vědce, kteří dlouhodobě působí v zahraničí, a zajistit jim podmínky pro výzkum v Ostravě či Moravskoslezském kraji,“ řekla Hoffmannová.

Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra v Ostravě, doplnil, že je až neuvěřitelné, jakým vývojem si Ostravsko a celý region za poslední dvě dekády prošly.

„Kdysi významné průmyslové středisko dnes hostí summit světového významu s cílem propojit startupy s investory a municipalitami a vytvořit vhodné prostředí pro jejich růst. Jsem přesvědčen, že náš kraj má velký podnikatelský potenciál a Unique Summit Ostrava 2023 jej ještě znásobí. Zcela naplněná kapacita konference dokazuje, že aktivity na podporu podnikání mají smysl a hrají důležitou roli v rozvoji inovačního ekosystému regionu,“ prohlásil Csank.

Ostravský startup se stal jedničkou na světovém trhu

Ostrava je v současnosti nejprogresivnějším regionem v oblasti inovací v celé republice. „A to proto, že leží na hranicích padesátimilionového trhu, když sečteme Česko, Slovensko a Polsko. Firmy v těchto zemích dnes potřebují velký domácí trh a potřebují pomoci držet krok se zrychlujícím trendem nových technologií. Ostrava je také velmi dobře situovaná, má kolem šesti milionů lidí ve slezské aglomeraci v Polsku a tak tady má velkou výhodu proti Praze a Brnu,“ dodal.

Jako příklad velmi úspěšného startupu v rámci Moravskoslezského inovačního centra v Ostravě uvedl ostravskou firmu Invent Medical, která získala za své 3D tištěné zdravotní pomůcky dva designové Oscary. „Tato firma je dnes světovou jedničkou s novými unikátními produkty založenými na nových technologiích. A stala se obrovskou inspirací pro další firmy,“ řekl Pavel Csank.

Konference se koná v City Campusu Ostravské univerzity a organizuje ji statutární město Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem, akci podpořil také Moravskoslezský kraj. Do Ostravy se sjelo osmnáct delegací z celého světa, aby společně našli řešení pro rozvoj daných měst a jejich startupů, a to za účasti předních evropských investorů a firem z regionu. Summit představuje startupové lídry v inovacích, nechybí zástupci evropských univerzit a investoři.

Pro startup je typický hlavně rychlý růst, pracuje v něm zpravidla relativně malý tým lidí a při rozjezdu podnikání i následném růstu se startupy snaží udržet co možná nejnižší náklady a zajistit co možná nejkratší dobu návratnosti investic.

Do City Campusu se sjeli experti, profesoři, investoři

Cílem startupu je vyrůst ve stabilní a prosperující firmu. Se startupy se ale pojí poměrně velké podnikatelské riziko a řada z nich končí neúspěchem. Těm nejúspěšnějším se říká „unicorns” neboli jednorožci. To jsou startupy, jejichž tržní hodnota už přesáhla miliardu dolarů.

Účastníky čekají také panelové diskuze se světovými investory a startupy a sdílení know-how díky propracované networkingové aplikaci. Na konferenci si mohou nebo mohli účastníci vyslechnout mimořádné řečníky. Například Annu Maj, mimo jiné experta v Evropské radě pro inovace, Taryn Andersen, zakladatelku platformy impulse4woman, Ola Bergstroma, profesora z Göteborské univerzity, Paula G. Putze, investora a zakladatele společnosti Danube Angels.

Do Ostravy přiletěli účastníci až z Mosambiku či Nového Zélandu

Účastníci, řečníci a investoři přiletěli ze států jako je například Mosambik či Nový Zéland, z měst Cape Town, Sao Bento de Sul, Malaga, Dacar a dalších. Mimo to se účastníci mohou těšit na prezentace startupů z Moravskoslezského kraje a na finále dalšího ročníku CEE Startup Voucher, který podporuje podnikatele z Česka, Polska a Slovenska. Nechybí pracovní veletrh JobFair, kde mohou firmy prezentovat své nabídky zaměstnání.

„Unique Summit představuje pro Ostravu ideální příležitost zařadit se na mapu evropských podnikatelských inovátorských ekosystémů. Pomáhá jí v tom zejména její ideální poloha vstupní brány mezi východními a západními trhy. Ostrava upevní svou roli jako StartupCity. A to jako nový ekonomický motor, který je založený na podnikatelích-inovátorech v České republice,“ konstatoval v Ostravě Arturo Villar Menéndez, spoluzakladatel hnutí Global StartupCities.

Sdílejte článek