Proměny kraje
29/07/2021 Petr Broulík

Bruntálský zámek má nově zrekonstruovanou zahradu, je ozdobou areálu

​Dnes slavnostně otevřená rekonstruovaná zahrada v bruntálském zámku a loni rekonstruovaná salla terrena by se klidně mohly stát kulisou pro nějakou novou českou filmovou pohádku.

Zámecká zahrada a park se rekonstrukcí za téměř 29 milionů korun změnila na opravdu krásné místo k odpočinku a procházkám návštěvníků zámku.

Nové záhony, lavičky, nové terasy, opravená hradební bašta, chodníčky či úchvatné romantické jezírko s vodotryskem a vodní kaskádou. V zámeckém parku vznikl procházkový okruh s podmínkami vhodnými i pro pohyb osob s omezenými pohybovými možnostmi a pro rodiny s kočárky.

Bašta je přístupná, obnoven byl i kryt a vznikly nové sochy

Zámek, jeho park a zahrada a expozice prošly velkou proměnou díky příhraničnímu projektu, který se nazývá Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane.

„Kromě trávníků, založení nových květinových záhonů, zpevnění cestiček se obnovil také kompletně celý mobiliář, máme nové lavičky i odpadkové koše. Nejenže se zrekonstruovala hradba a bašta tím, že dostaly nové zastřešení, ale jsou i zpřístupněny veřejnosti, což v minulosti nebyla a jsou v nich panely s historií městského opevnění, parku a místních stromů. A obnoven byl i kryt civilní obrany,“ řekla ředitelka bruntálského muzea Květoslava Málková.

Díky přeshraničnímu projektu vznikly i čtyři nové sochy, které představili jejich tvůrci. Sochy vznikly ve dnech od 12. do 29. července při sochařském sympoziu. Čtyři finalisté, dva čeští a dva slovenští sochaři, vytesali abstraktní díla před průčelím zámku a včera je také v zámeckém parku odhalili.

Rekonstrukce zachová dědictví minulých generací na dlouhá desetiletí

Při otevření se setkali také zástupci přeshraničního projektu z Moravskoslezského a slovenského Žilinského kraje, který velkou rekonstrukci parku v Bruntále umožnil. Náměstci moravskoslezského hejtmana pro oblasti památkové péče, kultury a cestovní ruch, Lukáš Curylo a Jan Krkoška.

„Loni v červnu jsme v zahradách zámku otvírali sallu terrenu. A to jen na pár dnů, protože ihned poté začala velká generální oprava zahrad. A dnes tu stojíme znovu a splnili jsme to, co jsme slíbili. Rekonstrukce byla náročná, netýkala se jen zahradnických prvků, ale opravovaly se sochy, vodoinstalace, zpevněné plochy, elektroinstalace, bašta, jezírka, kašny, zídka, schody. Byla to obrovská rekonstrukce, která zachovala dědictví minulých generací na desítky, možná i dalších sto let,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Podobný příhraniční projekt umožnil i opravu Hukvald

Dodal, že z podobných příhraničních projektů Moravskoslezský kraj realizoval loni například opravu Hukvald a řekl, že je rád, že právě Slovensko je přirozeným a velmi dobrým partnerem oprav památek.

„Přeju návštěvníkům, aby si zahradu a konečně sallu terrenu užili a mohu prozradit, že bruntálského zámku se možná budou týkat další investice, ať už je to oprava střechy nebo možná výstavba zcela nového depozitáře v blízkém okolí zámku,“ dodal náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Zástupce Žilinského samosprávného kraje Peter Dobeš řekl, že slovenská strana z tohoto přeshraničního projektu, díky němuž získal přes tři miliony eur, zrekonstruovala národní kulturní památku Kaštiel v Oščadnici, ve které sídlí Kysucká galerie a který se na podzim po opravě otevře veřejnosti. A Žilinský samosprávný kraj z těchto prostředků dále rekonstruuje osmnáct kilometrů povrchů silnic druhé a třetí třídy vedoucích k národním kulturním památkám v rámci pěti historických regionů kraje.

Rekonstrukce stála téměř 29 milionů, nejvíce na ni přispěl kraj

Moravskoslezský kraj měl z evropských prostředků na rekonstrukci zámeckých zahrad bruntálského zámku k dispozici asi 10 milionů korun. Ty byly využity na revitalizaci zámeckého parku a na organizaci sochařského sympozia.

Veškeré opravy zámku v rámci tohoto projektu však vyšly na celkem 28,8 milionu korun, 600 tisíc na ně putovalo ze státního rozpočtu. „Největší podíl, zhruba 18 milionů, pokryl ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Zámek Bruntál je v majetku Moravskoslezského kraje a před necelými dvaceti lety byl zařazen na seznam národních kulturních památek.

„Jsem proto velice rád, že se nám daří o něj náležitě pečovat. Právě dokončená modernizace areálu a revitalizace parku je další etapou v rozsáhlé rekonstrukci této úžasné památky. Chceme, aby naše památky byly v co nejlepším stavu a byly atraktivní pro návštěvníky nejen od nás, ale i ze zahraničí, což bylo hlavním posláním přeshraničního projektu, ze kterého byla hrazena část nákladů na opravy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama