Proměny kraje
27/08/2021 Petr Broulík

Blahutovice mají rozhlednu. Je součástí unikátní stezky česko-polských vyhlídek

Na Blahutovickém vrchu nad Blahutovicemi u Jeseníku nad Odrou byla otevřena nová, architektonicky působivá rozhledna.

„Naše rozhledna stojí na úžasném místě. Pátrali jsme, jestli tady někde podobná stavba nestála a zjistili jsme, že kousek od nás tady poblíž stával větrný mlýn. Tak jsme si někdy v letech 2013 a 2014 řekli, že bychom tu postavili nějaké vyhlídkové místo,“ řekl u nové dominanty v místní krajině starosta obce Tomáš Machýček.

Rozhledna i cyklostezka „ztisícinásobila“ v obci turistický ruch

Co všechno lze z nové rozhledny vidět, pokud je viditelnost o něco lepší než v současném pošmourném počasí? „Jsou vidět úžasně Radhošť a Beskydy, Jeseníky, Hostýnské vrchy, Starý Jičín, úpatí Lysé hory a třeba město Hranice. Já si cením i toho, že z rozhledny lze vidět celá ta rozmanitá krásná příroda v nejbližším okolí. Malebné vesničky, remízy, spousta lesů a drobných lesních cest. A jsem na rozhlednu strašně pyšný,“ říká starosta Tomáš Machýček.

Dodal, že nová rozhledna je i skvělým doplňkem nedaleké nové a svérázné cyklostezky, která má na jednom z úseků na asfaltu i malý slovníček moravskoslezských výrazů.

Obec tuto nevšední cyklostezku otevřela před letošním létem a ta stejně jako nová rozhledna už přilákala spoustu turistů. „Je to pár obrázků a nápisů na stezce, trošku hloupost, ale ty nápisy a obrázky donutí cyklisty zastavit, slézt z kola, nehonit se jen za kilometry a těmi nápisy se možná i pobavit. Protože je tady krásně,“ řekl starosta a dodal, že se díky cyklostezce a rozhledně v létě turistický ruch v obci „ztisícinásobil“. Lidé už totiž i na rozhlednu, zkolaudovanou k provozu 1. července, mohli vystoupat v létě, i když byla oficiálně otevřena až nyní.

Nová rozhledna bude soutěžit o Stavbu roku

Nový rozhledna na Blahutovickém vrchu vznikla podle návrhu architekta Tomáše Kudělky z Kunína, jehož vize vyhrála těsnou většinou architektonickou soutěž.

Foto: Petr Broulík

„My jsme na tomto návrhu oceňovali hlavně to, že využil prvky dřeva a břidlice, která se tady vyskytuje a vhodně do nich začlenil ocelovou konstrukci rozhledny, která charakterizuje blízkou Ostravu,“ řekl starosta obce a dodal, že rozhlednu obec přihlásila do soutěže Stavba roku.

Stavba rozhledny trvala necelý rok a stála přes deset milionů. Celková výška rozhledny je sedmadvacet a půl metru a vyhlídková plošina rozhledny je v patnácti metrech. Rozhledna je přístupná návštěvníkům celoročně a celodenně. „Je to veřejně přístupná stavba a v noci je nádherně nasvětlena, takže nabízí i noční či večerní zážitky,“ říká starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.

Z rozhledny i na unikátní Františkovu cestu či za pramenem kyselky

Připomněl také zvláštnost, v České republice jedinou, takzvanou poutní Františkovu cestu, která vede kolem Blahutovic, měří pět a půl kilometru a její start i cíl je ve dvoře bývalého kláštera.

Pavlína Ambrosch, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko, vzpomenula i nedaleký Jesenický pramen, který je součástí Technotrasy. „V Kyselce si lze prohlédnout provoz stáčírny minerální vody a zapojit se i do speciálních zážitkových kurzů a vyrobit si vlastní levandulový sirup,“ upozorňuje Pavlína Ambrosch.

Rozhledna na Blahutovickém vrchu získala dotaci z českopolských dotačních programů jako společný mezinárodní projekt, na kterém se podílelo polské město Wodzisław Śląski a blízké město Budišov nad Budišovkou. Jejich starostové se rovněž otevření rozhledny zúčastnili, stejně jako zástupci investora, architektonické kanceláře a dalších institucí, které se rovněž na vzniku rozhledny podíleli.

Slavnostního otevření rozhledny se zúčastnil i náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

„Jsem rád, že podobné stavby vznikají i v dnešní covidové době, protože nás nezabrzdila, a že něco takového budujeme pro naši mladší generaci. Klobouk dolů. Těší mě, že se starostům i nám daří získávat peníze z mezinárodních programů na věci, které pak slouží všem a našim dětem. Věřím, že budou v kraji vznikat další takové rozhledny nebo další podobné projekty,“ řekl náměstek hejtmana a popřál rozhledně hodně turistů.

Rozhledna je součástí velké stezky rozhleden Silesianka

Nově otevřená rozhledna v Blahutovicích, místní části Jeseníku nad Odrou, je součástí příhraničního projektu Silesianka a doplňuje poměrně hustou síť míst, z nichž se lze rozhlédnout po turistické oblasti Poodří.

„Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Silesianka vzniká v oblasti Euroregionu Silesia a ten si dal za cíl vybudování nových rozhleden a propojení všech stávajících na území Euroregionu Silesia. Stezku tvoří třiadvacet vyhlídek a rozhleden na české straně a jedenáct v Polsku,“ řekl starosta Tomáš Machýček a upřesnil, že v turistické oblasti Poodří vznikly jako součást tohoto systematického projektu také rozhledny Okrouhlík ve Slatině a Veselská rozhledna ve Veselí u Oder.

Roman Tománek, hlavní manažer projektu Silesianka – stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia řekl, že projekt se připravuje již od roku 2016 a vyvrcholí v turistické sezoně 2022, kdy bude celá česko-polská stezka rozhleden a vyhlídkových míst dokončena a pro nejen české, ale i polské turisty bude připraven zajímavý věrnostní program s řadou tištěných doprovodných výstupů, jako např. pexeso, společenská hra, ilustrovaná mapa a další.

Sdílejte článek