Báňský vlak je zpátky. Od soboty bude jezdit po vlečkách pohornické krajiny
O letních víkendech mají výletníci opět jedinečnou příležitost vydat se na jízdu po neveřejných báňských vlečkách, které v minulosti sloužily ke svážení uhlí z karvinských dolů.
Kromě samotných výhledů na pozůstatky těžkého průmyslu v ostravsko-karvinském revíru bude k dispozici i historický výklad od průvodců. Nebudou chybět ani jednotlivé foto zastávky s informačními panely, které účastníky zavedou ještě blíže do minulosti tohoto území.
„Výletníci si prohlédnou třeba monumentální těžní věže typu Walsum u dolu Barbora ve staré Karviné, pokochají se impozantním výhledem na důl Darkov, dozví se třeba, proč dnes Žofinka v Orlové slouží jako vodní jáma nebo při troše štěstí narazí na horníky na posledním karvinském činném dole ČSM. Na některých klíčových místech jsou plánované i zastávky, takže lidi budou moct na chvíli vystoupit, přečíst si další zajímavosti na infopanelech a v klidu si z tohoto zážitku pořídit na památku fotografie,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka.
Jezdit se bude po dvou hlavních trasách. První varianta trasy povede pohornickou krajinou z Cieszyna a Českého Těšína s cílovou stanicí Josefova jáma, která se nachází poblíž ZOO Ostrava. Zpět do Cieszyna se výletní vlak vydá už po hlavní trati, a to v pozdním odpoledni, opět ze zastávky Josefova jáma – ZOO Ostrava. Druhá trasa povede po báňských vlečkách, v rámci které budou vlaky vyjíždět na zhruba tříhodinovou komentovanou jízdu každou sobotu z nádraží Ostrava střed a v neděli z Havířova.
„Jsme velmi rádi, že tento úspěšný projekt pokračuje a jízdy po vlečkách Ostravsko-karvinského revíru se těší velkému zájmu jak železničních nadšenců, tak i široké veřejnosti. Věříme, že tato unikátní železniční síť má svou budoucnost a může být nadále využívána například pro turistické účely v rámci programu POHO 2023 nebo pro kolejovou osobní dopravu mezi přilehlými obcemi. Všem účastníkům jízd po vlečkách přejeme příjemnou a atraktivní podívanou i do míst, kde se běžně po silnici nedostanou,“ řekl Dariusz Seliga, předseda představenstva PKP CARGO INTERNATIONAL.
Komentované projížďky pohornickou krajinou budou dostupné každou sobotu a neděli od 10. června do 17. září. Jízdní řád, podrobnější informace a prodej vstupenek na jednotlivé jízdy jsou k dispozici na webových stránkách Slezského železničního spolku.
Výletní komentované vyjížďky organizuje za finanční podpory Moravskoslezského kraje společnost PKP CARGO International ve spolupráci se Slezským železničním spolkem a regionální rozvojovou agenturou Moravskoslezské Investice a Development (MSID) v rámci transformačního programu POHO 2030, který oživuje pohornickou krajinu s cílem dát Karvinsku po ukončení těžby nový rozměr.