Společnost
04/09/2019 Tomáš Svoboda

Architekt upravil projekt a Ostrava získala stavební povolení na rekonstrukci jatek

Investiční náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová dnes na tiskové konferenci informovala o tom, že magistrát již má stavební povolení na rekonstrukci objektu bývalých městských jatek podle projektu polského architekta Roberta Konieczneho.

Ostrava zároveň prezentovala finální podobu projektu, který vznikl na základě architektonické soutěže v roce 2018. Oproti původní verzi byl upraven kvůli nevyhovujícímu technickému stavu části objektu, který je nazýván jako „nová jatka“.

Připomeňme, že nejstarší část městských jatek byla postavena v roce 1881. Následně vznikly do roku 1910 další části, na které se navázalo rozšířením v letech 1925 až 1927.

„Přestože jsme vázáni výsledky architektonické soutěže, museli jsme reagovat na nová zjištění a aktuální technický stav budov. Vzhledem k poškození statiky objektu nových jatek došlo letos na jaře k jejich demolici a byla nutná úprava projektu,“ uvedla Zuzana Bajgarová.

Studio KWK Promes katovického architekta Roberta Konieczneho v nově vzniklém volném prostoru směrem k ulici Stodolní navrhlo stavbu ze světlého betonu, která bude v kontrastu s tmavě cihlovou fasádou „starých jatek“.

Celý projekt rekonstrukce městských jatek, která se promění ve výstavní prostory Galerie PLATO, se letos posunul z fáze dodání architektonické studie a projektové dokumentace ke stavebnímu povolení, které nabylo právní moci 24. srpna.

„V první polovině října bude dokončena prováděcí dokumentace a dojde také k vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby. Stavět se začne na jaře příštího roku,“ doplnila investiční náměstkyně s tím, že veškeré stavební práce by měly být hotovy v průběhu roku 2021.

Vzhledem k provedeným změnám projektu se podle Bajgarové musí počítat s určitým navýšením nákladů na rekonstrukci, která měla stát maximálně 150 milionů korun.

Finální podobu areálu městských jatek v Ostravě během října v rámci speciální výstavy představí i sám architekt Konieczny, který patří mezi současnou světovou špičku.

Podle ředitele Galerie PLATO Marka Pokorného jsou aktivity Ostravy na poli rekonstrukcí historických objektů pro účely kulturních institucí v českém měřítku unikátní.

„Myslím si, že jsme ve skvělé situaci z hlediska časového průběhu projektu i jeho kvality,“ řekl Pokorný, který se těší na v pořadí již čtvrtou změnu sídla ostravské galerie současného umění.

Jejím stávajícím zázemím je bývalý hobbymarket Bauhaus, který město společně se sousedním areálem jatek koupilo v roce 2016 za 80 milionů korun.

Jak zmínil primátor Tomáš Macura, objekt Bauhausu se po dokončení rekonstrukce jatek a přestěhování galerie nejspíše zbourá a na jeho místě vznikne nová stavební parcela.

Sdílejte článek