Společnost
24/02/2024 Petr Broulík

Archeolog z Ostravy vytvořil on-line herní výstavu o ostravském Landeku

Foto: Jiří Zerzoň

Na Ostravsku existuje jen málo míst, kde se skrývají mohutné základy kamenných středověkých zdí starého historického opevnění. A další, daleko starší stopy, bývalého života.

Vlastně je tu jen jedno jediné - Landek. Místo opředené tajemstvími, nálezem nezvykle útlé a sexy pravěké Petřkovické venuše, místo kde se našly i zbytky mamuta. Místo tak magické, že sem lidé přicházeli mnohem dříve, než vznikla někdejší městečko, z něhož se zrodila velká průmyslová Ostrava.

Co o Landeku víme? Co víme o dávno zaniklém a zapomenutém životě na tomto návrší? A známe archeologické nálezy i historické údaje, které se k němu pojí?

Hledejte, poznávejte, srovnávejte, kreslete

Kdo by chtěl vědět o tomto pozoruhodném místě ostravské historie více, má možnost to zkusit od minulého týdne hravou a moderní formou.

Archeolog Ostravského muzea, zaměřující se především na období středověku a novověku v ostravské oblasti, a také fanda moderních technologií Zbyněk Moravec zveřejnil novou online výstavu, která se týká osídlení na návrší Landek od nejstarších dob až po zánik středověkého hradu. Výstava je vytvořena v prostředí INDIHU, a tak v ní fanoušci ostravské historie najdou také herní a interaktivní prvky. Budou při nich hledat, poznávat předměty, srovnávat, kreslit a označovat.

Landecké návrší se dnes nachází v okrsku města Ostravy a již od 19. století patří k oblíbeným výletním destinacím. Po hradisku a hradu zůstaly v terénu mohutné valy, příkopy a malé torzo zdi. Kdysi výrazná dominanta Ostravska jinak zcela zmizela.

Sdílejte článek