Společnost
02/08/2017 ČTK

Zázrak, říkají lidé. Kříž, který se dotýkal spáleného kostela, neshořel

V třinecké části Guty v noci na dnešek prakticky úplně shořel dřevěný kostel z 16. století. Škody na významné památce půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů, uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Mluvčí ostravsko-opavské diecéze nevylučuje, že by mohla vzniknout replika kostela, stejně jako v případě kostela svaté Kateřiny v Ostravě – Hrabové, který vyhořel v roce 2002. Podle památkářů existuje pro její případnou stavbu dostatek podkladů.

Místní farář Kazimierz Plachta ale podotkl, že by se nový dřevěný kostelík stavět nemusel. „V Krakově vyhořel kostel už třikrát. Dvakrát jej postavili. Potřetí už ne. Nový zděný vznikl vedle původního. Místo něj umístili malou maketu,“ popsal.

„Když ho postavíme, zase se budeme vystavovat velkému riziku. Pořád se budeme dívat, jestli zase nehoří,“ řekl Plachta. Dodal, že rozhodnutí vzejde z jednání s představiteli farnosti i diecéze.

Mluvčí Národního památkového ústavu Jan Cieslar řekl, že obnova kostela by byla možná. „V 50. letech se uskutečnilo důkladné zaměření památky. Vše do posledního prkna bylo změřeno,“ uvedl.

Z podkladů by mohla vycházet vědecká rekonstrukce. Dodal, že v Česku existují tři desítky podobných staveb. V Moravskoslezském kraji je 18 z nich. Kostel v Gutech byl od roku 1958 na seznamu kulturních památek a patřil k nejstarším dochovaným dřevěným kostelům na českém území.

„Zjišťujeme v tuto chvíli, co ještě se dá zachránit a co bude třeba udělat úplně znova. Podle toho bychom pak aplikovali programy na obnovu památek, které na ministerstvu máme. Samozřejmě je to obrovská ztráta kulturního bohatství naší země v oblasti Těšínska, a to je nenahraditelné. Nicméně je třeba se dívat dopředu, a tak, jako jsme se postavili velmi aktivně třeba k obnově Libušína, tak pevně doufám, že budeme hodnotit možnosti, které jsou,“ řekl České televizi ministr kultury Daniel Herman. Dodal, že ministerstvo by mohlo na opravu vyčlenit desítky milionů korun.

Hasiči dostali zprávu o požáru kostela Božího těla v Gutech dnes krátce po půlnoci. Když přijeli na místo, byl už svatostánek v plamenech.

„Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do dnešního rána pokračovalo dohašování,“ uvedl Kůdela. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Plachta uvedl, že podle informací z místa hořelo už nějakou dobu, než protipožární čidla spustila poplach. „Až dvě hodiny před půlnocí mohlo začít hořet. Hořelo ale venku. Když se požár dostal dovnitř, spustila poplach všechna tři čidla,“ vysvětlil.

Dodal, že kříž stojící těsně vedle věže kostela je téměř nedotčený. „Téměř se dotýkal střechy věže. Je nepoškozený. Vrátka, která stála ještě dál, jsou ohořelá. Je to zázrak. To říkali i zkušení hasiči,“ uvedl.

Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z 1. poloviny 16. století.

„V kostele se zachoval pozoruhodný mobiliář, jehož část pocházela ještě z 16. století,“ uvedl dnes Národní památkový ústav a vyjmenoval zvon nebo část starého hlavního oltáře s obrazem Poslední večeře z roku 1591.

V letech 2012 až 2014 byl kostel zrekonstruován za 4,3 milionu korun. Podle letopočtu vytesaného v portálu je možné, že byl postaven roku 1563, mohl ale být ještě starší.

První zvon byl na jeho věž osazen v roce 1565 a existuje dodnes. Když jej v roce 2001 někdo ukradl, zvedla se taková vlna nevole, že se ho zloději nakonec zbavili. Nalezen byl bez srdce v nedaleké Karpentné.

V Ostravě – Hrabové 2. dubna 2002 shořel dřevěný kostel svaté Kateřiny z 16. století. Hmotná škoda byla zhruba 20 milionů korun, historická škoda podle expertů nevyčíslitelná. Po této zkušenosti odborníci z diecéze jednali s hasiči o možném zabezpečení dřevěných kostelů.

„Problém je ale v materiálu a odlehlosti staveb. Velmi rychle se v těchto případech oheň rozhoří. Hasiči většinou s ohledem na vzdálenost nemají šanci přijet včas a něco zachránit,“ uvedl vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek.

Uvedl, že třinecký kostel byl vybaven požárním hlásičem ještě před rekonstrukcí.

Událost vyšetřuje policie. „Nemůžeme vyloučit úmyslné zapálení, nedbalostní jednání, pracujeme také s verzí technické závady,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Lenka Sikorová. Místo prohledá pes vycvičený na vyhledávání hořlavých látek.

Sdílejte článek