Byznys
22/12/2023 Petr Broulík

​Zaměstnanci Liberty budou doma do 3. ledna. Pak se uvidí

Ilustrační foto: Vladimír Pryček

Většina zaměstnanců ostravského podniku Liberty, který má v současnosti problém plnit své závazky, dostala až do 2. ledna volno a bude brát plný plat. V podniku budou pracovat jen lidé, kteří udržují v minimální možné teplotě, tedy v takzvaném teplém útlumu, vysokou pec. Ta je v takovém režimu už od října a od pondělí je ve stejném útlumu i koksovna Liberty.

„Zaměstnanci by se měli vrátit do práce 3. ledna, ovšem může se stát, že zase půjdou domů,“ řekl výkonný ředitel podniku Liberty Ostrava Pavel Šedivý.

A dodal, že záleží jen na jednáních vrcholných manažerů společnosti Tameh a skupiny Liberty Steel, jestli se ostravská huť znovu rozjede. Na krajském úřadě o situaci v Liberty jednali hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, primátor Ostravy Jan Dohnal, předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo a výkonný ředitel Liberty Ostrava Pavel Šedivý.

Důležité je, aby se huť znovu rozjela a lidi dostávali platy

„Pro nás je důležité, aby se huť Liberty v lednu zase rozjela a aby zaměstnanci dostávali platy. A aby se vedení Liberty 3. ledna jasným stanoviskem projevilo, jak bude Liberty fungovat dál. Vedení podniku nás ujišťuje, že by během ledna chtělo rozjet pec, která je v současnosti v útlumu. Jsme velmi rádi, že Liberty má v tuto chvíli elektřinu a základní provozy ještě fungují,“ řekl ve čtvrtek hejtman Jan Krkoška.

Primátor Ostravy Jan Dohnal řekl, v jednáních došlo k menším posunům. „Minulý týden jsme dostávali informace, jakým způsobem musíme provést bezpečné odstavení koksovací baterie, aby nemělo za následek třeba ekologické škody. V té době jsme měli informaci, že odstavení bude definitivní, což by znamenalo de facto konec prvovýroby surového železa v celém areálu. Za ten týden se situace proměnila a mluví se o jakémsi teplém odstavení, které umožňuje baterii znovu rozjet, což dává reálnou šanci na obnovení výroby, což všichni chceme,“ řekl primátor.

Jsem optimista, řekl primátor Ostravy

Dodal, že fatální ukončení provozu v Liberty by znamenalo obrovské dopady na zaměstnanost a ekonomiku celého regionu. „Věřím, že až zaměstnanci začátkem ledna přijdou zpět do práce, situace bude taková, že se budeme bavit o znovuobnovení výroby. Jsem optimista,“ řekl Jan Dohnal.

„Bude to záležet na tom, jak se dál bude řešit problém s Tamehem, protože bez Tamehu nemůžeme nastartovat vysokou pec. Může se stát samozřejmě, že 3. ledna přijdou zaměstnanci do práce a budou odesláni zpět domů, abychom získali čas rozjet pec,“ řekl Šedivý. Huť nelze provozovat bez páry a vzduchu, které jí nemůže dodávat nikdo jiný než Tameh.

Magazín PATRIOT oslovil i dlouholetého pracovníka firmy Liberty, který je v současnosti už doma a „užívá“ si placeného volna do 3. ledna. „Původně říkali, že budeme doma déle, teď to zkrátili, tak uvidíme. Ale moc to neřeším, když Liberty skončí, tak půjdu na jedenáct měsíců na pracák. Horší to mají ti mladí, ale ona neskončí, nějak to půjde dál. Možná se najde někdo s penězi, kdo do toho vstoupí,“ řekl jeden z dlouholetých pracovníků v provozu.

Odborář optimistou není. A vyzval k tlaku na obě společnosti

Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo řekl, že prioritou pro všechny účastníky je zachování zaměstnanosti. „Pro mě je důležité, že Liberty Ostrava chce zachovat zaměstnanost a že zaměstnanci budou dostávat svoji mzdu. To je důležitý signál pro naše zaměstnance, kteří tam pracují a obávají se o svá pracovní místa,“

Dodal však, že rozhodně není optimista. „A myslím si, že firma 3. ledna provoz neobnoví. Je k tomu potřeba opravdu spoustu peněz a bude to i technologicky hodně obtížné. Provoz by se mohl rozjet v pozdějším období. Proto chci vyzvat, abychom všichni tlačili na majitele obou společností, aby nějak dospěli k dohodě. Pevně věřím, že ten tlak bude takový, že se výroba obnoví a společnost začne generovat nějakým způsobem finanční prostředky, aby mohla splácet své závazky. A aby si lidé z Liberty nemuseli hledat nová místa,“ řekl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.

Hejtman Jan Krkoška také na dotaz médií upřesnil, že problémy v Liberty Ostrava neohrožují jen jejích šest tisíc zaměstnanců, ale i další subdodavatelské firmy a společnosti v regionu, řádově asi patnáct tisíc v „prvním nárazu“, později možná až třicet tisíc lidí.

Sdílejte článek