Společnost
05/04/2022 Petr Sobol

Záchranáři zasahovali u opařených dětí. Skončily na popáleninovém centru

Týmy zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje vyjížděly během posledního týdne k celkem sedmi pacientům, kteří utrpěli popáleniny nebo se opařili horkou tekutinou.

Události se odehrály vždy po jedné na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a v Ostravě, čtyři případy pak byly na Novojičínsku.

Ošetřit bylo nutno i dvě děti ve věku dvou a tří let, které byly opařeny vřelým čajem a horkou vodou z hrnce. „Chlapec i dívenka museli být předáni do další péče ostravského popáleninového centra. Do téhož zdravotnického zařízení bylo směrováno i další, šestileté dítě, s popálením horní končetiny,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Vážné popáleniny utrpěla jednašedesátiletá žena v Kopřivnici, která při poruše vědomí spadla na sporák v kuchyni, čímž si způsobila vážné popáleniny druhého až třetího. stupně v oblasti krku, hrudníku a břicha. Také ona byla po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče přepravena na specializované pracoviště Fakultní nemocnice Ostrava.

K závažné situaci došlo i na Novojičínsku. „Sedmnáctiletá dívka utrpěla poranění obou dolních končetin, když ji zasáhla vylitá horká voda z hrnce, podobně jako třicetiletá žena ve Frýdku-Místku, která však vyvázla s lehčím poraněním. Ošetřen musel být také dvaačtyřicetiletý řidič kamionu na Novojičínsku, rovněž opařený horkou vodou,“ dodal Humpl

Popáleniny patří k nejtěžším úrazům. Často totiž zanechávajícím nejen fyzické, ale i psychické jizvy. „Vyžadují velmi komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu. Velká část těchto stavů přitom vzniká neopatrností, v případě malých dětí pak mnohdy i jen chvilkovou nepozorností ze strany pečujících osob,“ prohlásil Humpl.

Sdílejte článek