Politika
09/03/2017 Tomáš Svoboda

Volební preference: Babišovo hnutí a Okamura mírně sílí, ČSSD naopak ztrácí

Pravidelné průzkumy preferencí před letošními parlamentními volbami mají jeden shodný rys. Nejsilnější je podle nich hnutí ANO, které si v nejnovější analýze společnosti SANEP oproti minulému měsíci mírně polepšilo. A to o čtyři desetiny procentního bodu na aktuálních 28,9 % voličské podpory.

Mírné kolísání volebních preferencí v posledních třech měsících naznačuje, že voliči různě reagují na aktuální politické události.

„Zatímco o řadu voličů může hnutí ANO přijít v souvislosti se zavedením druhé vlny EET, naopak předvolební prohlášení o záměru snížit daně do příjmu 113.000 Kč, záměr snížit DPH, počet poslanců a senátorů může voličskou podporu hnutí ANO zvyšovat,“ píše se ve zprávě analytického týmu společnosti.

Druhá ČSSD naopak ztrácí oproti minulému měsíci osm procentních bodů a aktuálně se tak těší podpoře 17,1 % voličů.

„Sociální demokraté se sice snaží oslovit voliče snížením cen dat mobilních operátorů, ale záměr zavedení progresivní daně s poněkud nešťastným lavírováním s hranicí příjmu, kdy bude zdanění oproti stávajícímu stavu nižší, se může pro voliče jevit jako nedůvěryhodné a nečitelné,“ doplňují analytici.

Poměrně zásadní pak podle nich mohou být z hlediska voličské podpory, a tedy i výsledku letošních parlamentních voleb, výstupy z nadcházejícího volebního sjezdu ČSSD.

pruzkum brezen 2017Komunisté jsou na svém, stoupá Okamura

Asi nikoho nepřekvapí, že stabilní pozici třetí nejsilnější strany drží KSČM, která oproti minulému měsíci mírně posílila a aktuálně má podporu 12,2 % voličů.

Čtvrtou nejsilnější stranou je s aktuální voličskou podporou 9,7 % ODS, nicméně ta již druhý měsíc zaznamenává mírný pokles preferencí.

Pátou stranou, která by aktuálně překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, by byla SPD pod vedením Tomia Okamury, která s aktuální podporou 6,8 % hlasů přeskočila i KDU-ČSL a TOP 09.

Lidovci by v březnu získali podporu 6,7 % hlasů a poslední stranou, která by aktuálně získala poslanecká křesla,
by byla TOP 09 se ziskem 5,4 % hlasů.

„Zatímco KDU-ČSL se může opřít o svůj tradiční voličský elektorát, který jí zajistí poslanecké mandáty, v případě TOP 09 se již elektorátní podpora postupně vytrácí a nechává tuto stranu v nejistotě nad její politickou budoucností,“ doplňují odborníci na průzkumy veřejného mínění.

Jiná politická strana či hnutí by tedy aktuálně pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nepřekročila.

Pod hranicí 5 % by se v březnu stejně jako v předchozích měsících umístila se ziskem 3,4 % hlasů Česká pirátská strana. STAN by aktuálně získal podporu 2,1 % hlasů, což je shodně se Stranou zelených. Úsvit-NK má pak aktuální podporu 0,2 % voličů.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.

Jde o hypotetický volební model, který vychází pouze z hlasů 53,6 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů, a uvedené výsledky jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Sdílejte článek