Nejnovější zprávy: Tři mrtví po autonehodě, pětileté dítě bojuje o život Blesk v Beskydech zasáhl skupinku turistů, pět jich je v nemocnici

Společnost

Projekt učí děti ve školách pít kohoutkovou vodu, ale ne z umyvadel

Naučí se děti ve školách pít kohoutkovou vodu, když si v umyvadle myjí ruce nebo máchají houbu? Projekt popularizace pití kohoutkové vody z moderních a hygienických stojanů, takzvaných Cool Water Pointů, se snaží především dětem ukázat, jak je čistá voda pro jejich zdraví důležitá. Dalším, v pořadí již třetím místem, kde děti mohou takto vodu pít, je Základní škola Matiční v Ostravě.

Plán, jak dostat nejen mezi děti v základních a mateřských školách, ale i mezi dospělé do nemocnic či domovů seniorů zvyk pít pitnou a kvalitní vodu z kohoutku, již existuje pět let. S projektem Cool Water Pointů přišel nadační fond V.O.D.A. nápoj života.

„Je to jednoduchá a přitom tak geniální věc. Všem vadí, že děti pijí sladké nápoje, zabývá se tím ministerstvo zdravotnictví i školství, učitelé, lékaři i rodiče. Ale stačí tak málo, a přitom tak moc: naučit děti pít odmala kohoutkovou vodu,“ říká předseda správní rady nadace Václav Polok.

Nadace shání partnery, kteří jí pomohou zaplatit pořízení potřebného vybavení pro další místo k pití kohoutkové vody, jeho propagaci, nákup stojanu, nápojových lahví pro děti, polepů… „Matiční je třetí školou, kde nyní Cool Water Point funguje, ale v dalších dnech se budou otvírat další místa,“ řekl Václav Polok.

Jakkoli je fakt, že kohoutková voda je zdravější než sladké limonády, pití z mnohdy ne právě čistých školních umyvadel se dětem moc nezamlouvá.“Právě proto jsme přišli s pěknými a moderními stojany, které ve školách instalujeme. Jsou vždy v příjemném prostředí, dáváme k nim tabule, na které si děti mohou psát vzkazy, zkrátka chceme, aby pití kohoutkové vody bylo cool, jak dnes děti říkávají,“ dodává Václav Polok.

Vize nadace je taková, že časem by Cool Water Pointem měly být vybaveny všechny základní školy v Ostravě. Dosud instalaci zařízení financovaly například zdravotní pojišťovny nebo firmy v okolí školy. Na Matiční se významně podílela s financováním projektu společnost RPG.

„Uvítali bychom rádi další partnery, kteří by nám pomohli s realizací našeho projektu pro instalaci tohoto zařízení i do nemocnic, LDN, domovů pro seniory,“ řekl Václav Polok.

 

Foto dne