Ostravský rodák, světově proslulý plastický chirurg Bohdan Pomahač, slaví 45 let

7.3.2016 10:03 Společnost 0

Český lékař Bohdan Pomahač, který 8. března oslaví 45. narozeniny, provedl první úspěšnou celkovou transplantaci obličeje v USA.

Ostravský rodák, světově proslulý plastický chirurg Bohdan Pomahač, slaví 45 let

Bohdan Pomahač. Foto: ČTK

Zkušenosti má rovněž s transplantacemi rukou, rekonstrukční operace chce rozšířit i na další části lidského těla. V zámoří, kde Pomahač profesně působí od 90. let, se věnuje výzkumným projektům, klinické praxi plastické chirurgie a v roce 2007 se stal vedoucím popáleninového centra v Bostonu.

Narodil se v Ostravě (8. března 1971) a vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V bostonské Brigham and Women’s Hospital pracuje od roku 1996.

Pomahač zde začínal nejprve v laboratoři zabývající se genovým transferem do kožních buněk, později přešel na chirurgickou kliniku. Od roku 2004 zaměřuje svůj výzkumný zájem na problematiku obličejové transplantace.

V roce 2012 mu Česká transplantační nadace udělila cenu za rozvoj transplantační medicíny. O dva roky později Pomahač převzal cenu od Nadačního fondu Neuron. Loni na podzim mu pak prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy.

Jaroslav Baďura |

Přečtěte si více z rubriky "Společnost", nebo přejděte na úvodní stranu.

Podobné články

Patriotmagazin.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.