Nejnovější zprávy: Slezské zemské muzeum připomene život a módu v Československu Při nehodě dvou aut museli hasiči vyprostit jednoho zraněného

Společnost

Ostravský rodák, světově proslulý plastický chirurg Bohdan Pomahač, slaví 45 let

Český lékař Bohdan Pomahač, který 8. března oslaví 45. narozeniny, provedl první úspěšnou celkovou transplantaci obličeje v USA.

Zkušenosti má rovněž s transplantacemi rukou, rekonstrukční operace chce rozšířit i na další části lidského těla. V zámoří, kde Pomahač profesně působí od 90. let, se věnuje výzkumným projektům, klinické praxi plastické chirurgie a v roce 2007 se stal vedoucím popáleninového centra v Bostonu.

Narodil se v Ostravě (8. března 1971) a vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V bostonské Brigham and Women’s Hospital pracuje od roku 1996.

Pomahač zde začínal nejprve v laboratoři zabývající se genovým transferem do kožních buněk, později přešel na chirurgickou kliniku. Od roku 2004 zaměřuje svůj výzkumný zájem na problematiku obličejové transplantace.

V roce 2012 mu Česká transplantační nadace udělila cenu za rozvoj transplantační medicíny. O dva roky později Pomahač převzal cenu od Nadačního fondu Neuron. Loni na podzim mu pak prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy.

Foto dne