Nejnovější zprávy: Třinec smutní, titul mu sebrala Kometa Další smrtelná nehoda. Motocyklista nepřežil střet s autem

Společnost

Ostrava plánuje proměnu strašidelného sadu, stane se rájem dětí a sportu?

Dalším z architektonických projektů, které by se v Ostravě mohly dočkat relativně brzké realizace, je proměna sadu Milady Horákové. Ten je společně s oblíbenými Komenského sady jediným veřejným prostorem, který se v centrálním obvodu Moravské Ostravy využívá jako park.

Tuto funkci však plní jen částečně. Prakticky funguje spíše jako průchozí zóna mezi ulicemi 28. října, na níž sídlí Krajský úřad, a Varenská, kde se nachází obchodní centrum. Díky hustým porostům působí části parku odděleným dojmem a slouží jako úkryt pro lidi bez domova či narkomany.

Právě proto asi každý Ostravan, který tudy někdy procházel v nočních hodinách, potvrdí, že se nejedná o lokalitu, kde by bylo možno se bezpečně kochat krásami a klidem okolní přírody. To by se ovšem mělo změnit.

Rada města Ostravy totiž v tomto týdnu rozhodla, že na žádost obvodu Moravská Ostrava a Přívoz uvolní z rozpočtu částku 1,5 milionu korun, která bude použita na zpracování projektové dokumentace k projektu „Proměna sadu Dr. Milady Horákové“.

V rámci rekonstrukce tohoto veřejného prostranství by mimo jiné mělo dojít k renovaci chátrajícího amfiteátru, který by se v budoucnu mohl stát dějištěm kulturních akcí. Celkově by se sad měl stát příjemným místem, kde bude možné celoročně sportovat i relaxovat.

Uvažuje se například o vybudování moderního dětského hřiště, umělého kopce pro zimní sáňkování, dráhy pro in-line bruslaře a koloběžkáře či „agility parku“ pro cvičení se psy.

Stavební práce začnou nejdříve příští rok

Celý projekt, jehož náklady jsou odhadovány na zhruba 70 milionů korun, by měl probíhat na základě spolupráce s polským partnerským městem Skoczów, které taktéž plánuje rekonstrukci městského parku. Pro podobné účely existuje operační program Interreg V-A, z jehož zdrojů by mohlo být financováno až 90 % nákladů.

Podle předběžného harmonogramu by v březnu měla být podepsána smlouva s polským partnerem a do poloviny roku má být hotová projektová dokumentace. K samotnému zahájení stavebních prací v sadu Milady Horákové by mohlo dojít nejdříve v prvním či druhém čtvrtletí příštího roku.

Snímek obrazovky (54)Dnešní sad Dr. Milady Horákové leží v místech, kde se původně nacházel ostravský městský hřbitov. Ten svoji funkci plnil v letech 1875 až 1979, kdy byl hřbitov včetně krematoria postaveného roku 1925 srovnán se zemí. Podobný osud potkal i jiné ostravské hřbitovy, které se proměnily ve veřejná prostranství a parky, tedy Smetanův sad, Husův sad a sad Jožky Jabůrkové.

Foto dne