Nejnovější zprávy: ​Letošní Oktobeerfest je velké lákadlo. První vlna lístků je pryč! Novým ministrem kultury má být Lubomír Zaorálek

Společnost

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji vzrostla na 4,9 procenta

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji v lednu vzrostl o 0,2 procentního bodu na 4,9 procenta. Je to nejvíce ze všech krajů České republiky.

Ilustrační foto: ČTK

Práci nemělo v kraji ke konci ledna 41.462 lidí, o 1673 více než na konci prosince. V meziročním srovnání byl podíl nezaměstnaných nižší o procentní bod a jejich počet o 8549. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

V celém Česku nezaměstnanost v lednu stoupla z prosincových 3,1 procenta na 3,3 procenta. Bez práce bylo přes 245.000 lidí. Meziročně ale nezaměstnanost stále klesá, loni v lednu činila 3,9 procenta.

Okresem s nejvyšší nezaměstnaností v Moravskoslezském kraji i celé zemi je nadále Karviná. V lednu tam počet evidovaných lidí bez práce stoupl o 254 na 12.273 a jejich podíl o 0,2 procentního bodu na 7,1 procenta.

Nejvíce se v kraji zvýšil podíl nezaměstnaných na Bruntálsku, o 0,4 procentního bodu na 6,4 procenta. Mezi okresy v kraji je to druhá nejvyšší nezaměstnanost, v celé republice třetí. Počet nezaměstnaných se nejvíce zvýšil na Ostravsku, o 385. Na konci ledna jich úřad evidoval 12.726 a jejich podíl činil 5,4 procenta.

Lidí bez práce ale přibylo ve všech okresech kraje. Jejich podíl byl na konci ledna nejnižší na Frýdecko-Místecku, Opavsku (oba 3,2 procenta) a Novojičínsku (3,3 procenta).

Dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let, z nichž se podíl nezaměstnaných počítá, bylo v kraji na konci ledna 38.111. "Bylo to o 1554 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl jejich počet nižší o 8440," uvedla Vladana Piskořová z ostravské pobočky úřadu práce.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou ihned nastoupit do práce, například lidi v pracovní neschopnosti.

Foto dne