Nejnovější zprávy: Velká fotogalerie: Takhle pařili lidé v Ostravě na Oldies festivalu! Fotogalerie: Takhle rychle může shořet auto

Společnost

Fotogalerie: Unikátní kalendář spojil Baroše a spol. s baletem!

Rok po vydání unikátního kalendáře přibližujícího svět baletu, přišli jeho tvůrci s novým projektem, který propojil balet a fotbal.

„Loni jsme byli přesvědčeni, že letos chceme pokračovat  s tanečníky Národního divadla moravskoslezského,“ říká jeden z autorů projektu, fotograf Martin Glatzner.

Jak vás napadl zrovna balet a Baník?
„Při schůzce v kavárně Librex s šéfkou baletu NDM Lenkou Dřímalovou, produkční Pavlínou Macháčovou a kolegyní Lucii Maceczkovou jsme při brainstormingu došli ke slovnímu spojení bílý balet a v tu chvíli se to spojilo – fotbal a balet. Baník v té době opětovně nastoupil do I. ligy, současně letos slaví 95. let od svého výročí a ani minutu jsme nepochybovali, že to bude skvělé partnerství. Na obou stranách stojí sportovci každým coulem, každá má svou specifickou techniku, kterak se projevit a dojít k nejlepšímu výsledku,  ale vlastnosti jako jsou cílevědomost, píle, psychická odolnost, vyrovnanost, mrštnost ….a jiné – ty jsou oběma stranám vlastní.

Jak se při focení fotbalisté chovali? Jak k vašemu projektu přistoupili?
Musím se přiznat, že jsme byli mile překvapeni. Na všech fotosetkáních panovala přátelská, veselá a uvolněná atmosféra. Měli jsme pocit, že si to užívají… Nejvhodnější by bylo se zeptat asi jich. Přistoupili a zúčastnili se ti, co opravdu chtěli, nikoho jsme nenutili a proto možná ta fajn nálada.

Někdy se i fotbalistům říká, že jsou baletky – souhlasíte?
Dle některých fotografií, které se podaří při utkáních zachytit , vypadá to tak – ale jen někdy. Někteří skáčou opravdu vysoko… Rozhodně bych jim tak ale neříkal proto, že bych jim nadával do slečinek. Umí zabojovat. Já osobně, ač mám sport rád a aktivně se mu věnuji, nedovedu si představit, že bych na trávníku pobíhal tak dlouho jako oni.

Jaká byla při focení atmosféra?
Jak jsem zmínil. Přátelská, veselá, oba světy se střetly uprostřed nádherného trávníku Městského stadionu ve Vítkovicích. Balet tam byl jistě poprvé… Užívali jsme si to velmi.

Kdo z fotbalistů vás nejvíce zaujal a proč?
To se tak nedá říct. Nemohu žádného z nich vyzdvihnout více než ostatní. Velmi si ze srdce vážíme všech, kteří se účastnili jak před objektivem, tak při produkci. Celkově to bylo kolem třiceti lidí a všichni to dělali proto, že chtěli. Takže velký dík naprosto všem.

A kdo vlastně fotbalisty pro projekt vybíral?
Kolegyně Lucie jednala s vedením Baníku a trenérem. Bylo to, jak jsem již říkal. Trenérem byl projekt představen fotbalistům a mohli se zúčastnit ti, kteří opravdu chtěli. Bohužel na všechny se nedostalo…. Třeba bude příležitost zase jindy.

Co jste při práci na kalendáři prožili?
Kromě větru, deště, sluníčka i noční oblohy, spoustu nezapomenutelných okamžiků. To se nedá popsat – to se musí prožít. Člověku to takzvaně nabíjí baterky.

Jak dlouho vlastně vše trvalo?
Od myšlenky po vyzvednutí z tiskárny čtyři měsíce každodenní práce. I když se to třeba nezdá, skrývá se za tím hodně focení, ještě více úprav a nepředstavitelně hodně času telefonování a zařizování.

Jaký je vlastně účel kalendáře, který vznikl?
Má dvě roviny. První a základní rovinou bylo, že jsme chtěli baletní umění přiblížit lidem. Aby se dostalo ven z divadla a ukázalo se i tam, kde bychom to nečekali – v našem případě na fotbalovém trávníku. Balet je de facto sportem, který vyžaduje spoustu dřiny, úsilí, tréninků a provedení tak, aby to bylo estetické. Odjakživa se sport a kultura pojí do jednoho celku. Ani jedna strana by bez podpory měst, obcí, sponzorů dlouho nepřežila. Druhou rovinou  je pomoc. Už jsme dávno zmiňovali, že je tak nějak společensky vhodné a etické myslet na ty, kteří se dostanou do nesnází. Může se to týkat každého z nás. Loni jsme se rozhodli v projektu www.baletprozivot.cz výtěžek darovat pacientům Kliniky hematoonkologie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Letos tomu nebude jinak.

Kde si je možné kalendář koupit?
Kalendář si můžete zakoupit  prostřednictvím objednávkového formuláře www.baletbanikostrava.cz nebo v Národním divadle moravskoslezském – odd. předplatného,  ul. Čs. Legií 148/14 (u Divadla J. Myrona).

Fotogalerie

Foto dne