Nejnovější zprávy: ​Umělci z našeho kraje obdrží v dubnu výroční Ceny Jantar. Víme, jak ceny vypadají! U nás si vyrobíte cokoli, třeba i vlastní domek, říká ředitel Fajne dílny

Společnost

Fotbalový glosář: Ostuda Karviné a trápení Baníku. Přijde vzkříšení po Velikonocích?

V nečekaných rolích fotbalových mučedníků se o velikonočním víkendu ocitli trenéři Karviné a Baníku. Jozef Weber a Vlastimil Petržela se shodně dívali na to, jak jejich týmy ztrácely proti outsiderům. Naopak pokračovalo zmrtvýchvstání Vítkovic, které bodovaly ve hře o záchranu.

Kdo čekal velikonoční slávu a veselí, musel být silně zklamán, neboť uplynulý sváteční víkend se v případě našich regionálních klubů v první a druhé lize nesl spíše ve znamení půstu. Na vítězství čekali fanoušci marně, a to přesto, že podle papírových předpokladů mohla být docela bohatá pomlázka.

S nejvíce polámanými šmigrusty křižovala republiku Karviná, která si nechala na hřišti poslední Příbrami „našlehat“ čtyři góly, což trenér Weber správně označil za ostudu.

Jenom aby se podezřelý výpadek profesionality zrovna ve chvíli, kdy proklínaný soubor „mafiosa“ Starky potřeboval bodovat, „Karviňákům“ ještě ve zlém nevrátil. Teď jsou už čtvrtý zápas po sobě v červených číslech a z ještě před měsícem pohodové sezóny se pomalu stává sezóna nejistá a hodně křečovitá.

To „družební“ Baník může být dál relativně uvolněný, neboť aspoň jedna domácí remízová ztráta ve hře o postup se prostě dala čekat. A že přišla zrovna proti třináctým Pardubicím? Jistě mrzuté, ale jelikož dva body ztratila i konkurenční Opava, nic moc se neděje. Sedmibodový náskok zůstal nedotčen.

Jinak pro fotbal je mimořádně pozitivní zjištění, že i jasný outsider přijel do bouřlivých ostravských kulis s odvážnou taktikou a vírou v zisk. Těžko říct, čím přesně to je, ale „podělaný“ herní projev, který na startu jara od soupeřů očekával kouč Petržela, se zatím jaksi nedostavil.

Provokativní slova zřejmě dopadla na úrodnou půdu. O to rychlejší vzkříšení bude teď třeba, protože (nejen) od Baníku všichni čekáme trochu jiný „drive“, než jaký byl k vidění o Velikonocích.

Příbram vs. Karviná 4:2. Děsivé je zjištění, že váš tým na hřišti působí jako by nechtěl vyhrát. Přesně tak to po sobotním zápase cítil trenér Karviné, která stále více hazarduje se svým renomé příjemného oživení první ligy. Nováček, který měl po předchozích třech prohrách přijet k duelu proti poslední Příbrami ve stavu zvýšené pohotovosti, bohužel uvěřil, že to půjde samo. Čtyřgólová ostuda by snad už mohla být pádným argumentem, aby se mužstvo, které zřejmě ukolébaly „hrdinské prohry“ s Plzní a Slavií, vzpamatovalo. Je nejvyšší čas.

Opava vs. Žižkov 2:2. Domácí opět ukázali, že jim stačí velmi málo času na to, aby s nepříznivým stavem zápasu něco udělali. Jenže jejich nynější handicap spočívá v tom, že předtím soupeři dovolí až příliš. A tak tonou v rozpacích. Trenér Roman Skuhravý to popsal naprosto přesně. „Budeme hrát trpělivě z dobré defenzivy, a potom udeříme. Ale my ne. Chceme to valit hned a z toho se kupí nepřesnosti,“ popsal v podstatě největší rozdíl mezi ní a současným Baníkem. Jinak Opava na jaře doma ještě nevyhrála a právě proto může o postupu jen snít. Hrát docela pěkný fotbal nestačí.

Ústí nad Labem vs. Třinec 1:1. Ústečtí v přípravě na Třinec zapojili i video, což svědčí o jejich zdatnosti v technologiích, nicméně pravda na hřišti ukázala, že analýza zřejmě nebyla dostatečná. Ve velkém se jistě chystali na střelce René Dediče, který dal před týdnem hattrick, ale překvapil je ze zadní linie vyběhnuvší obránce Marek Čelůstka. A tak z toho nakonec byla remízová klasika, která se protivila oběma stranám. Však to znáte. Třinečtí by před zápasem „bodík“ brali, ale když už jeli takovou štreku a navíc vedli, cítili se tak nějak ve ztrátě.

Sokolov vs. Vítkovice 1:1. Velmi dobrý bod pro ostravský celek, který se dál drží naděje na záchranu. Nenechat si utéct čtrnáctý Sokolov, který prožívá tragické jaro, bylo hlavním cílem sobotní dopolední bitvy, a to se povedlo. Vítkovice mají dalších osm zápasů na to, aby smazaly jeho stávající tříbodový náskok. Vzhledem k aktuální formě obou soupeřů je to splnitelný závazek. Svazáci v obou baštách těžkého průmyslu dříve čelili mnohem větším výzvám. Využijí probuzené Vítkovice toho, že se po bídném podzimu zachránit „mohou“, kdežto sokolovský Baník musí?

Frýdek-Místek vs. České Budějovice 0:2. Velmi temná mračna se stahují nad týmem „Lipiny“, kterému připravil štiplavou velikonoční pomlázku soupeř z dalekého jihu Čech. Pokračuje tak špatná série sympatického celku, který na jaře slavně přemohl Baník, ale od té doby to s ním jde z kopce. V posledních třech zápasech svěřenci Miroslava Nemce nebodovali a skóre 1:10 naznačuje proč. Těžko se mohou řadit k lepšímu průměru druhé ligy, když více gólů dostává už jen beznadějně poslední Prostějov.

Baník vs. Pardubice 1:1. Poté, co Baník zkraje jara prohrál ve Frýdku-Místku, se kouč Petržela naštval a místo atraktivního útočného stylu vsadil na fotbal s menší mírou rizika, který jeho mančaftu přinesl rozhodující náskok v boji o postup. Po výhrách s čistým kontem v Opavě, s Vlašimí a v Prostějově se však proti Pardubicím ukázaly limity této strategie. Baníkovci inkasovali jako první a pak byli dlouho strnulí jako puberťák na prvních tanečních. Nakonec zaslouženě vyrovnali a mohlo být i veseleji, ale to by z pohledu dobře připravených „perníkářů“ asi nebylo spravedlivé. Překvapení kola? Tak určitě!

Foto dne