Sport
03/09/2023 Václav Menšík

Zpátky do formy, kancelářská kryso! Díl první: Diagnostika

Táhne mi na čtyřicet, většinu času trávím za volantem nebo za počítačem. Pořád si myslím, že skáču nejvýš a jsem nesmrtelný jak za mlada, ale stále častěji mi bolavé tělo i ten cizí starý chlap v zrcadle dokazují, že to všechno odvál čas.

Že mě pobolívají záda, to jsem dlouho považoval za normální, ale když se mi na břiše začala nehezky rozevírat má oblíbená košile šitá na míru mému minulému já, byla to poslední kapka. Musím se sebou něco dělat! A hned.

Na druhou stranu se úplně necítím na obří fitness centra plná vysekaných spoře oděných mladých lidí, ale i to má řešení. Soukromé fitness Levram v Mariánských horách! Volám panu majiteli Martinu Minaříkovi, představuji mu svůj plán a on má hned jasno. „Náš Juraj vám udělá diagnostiku, nastaví tréninkové plány přesně podle toho, co vaše tělo potřebuje a pak budete s ním nebo s Terkou pravidelně cvičit,“ navrhuje Martin Minařík.

Juraj Kubišta je momentálně kondičním trenérem fotbalistů Karviné, i díky jeho pomoci se karvinští probojovali zpět do první ligy. Sám fotbal profesionálně hrával, prošel nižší soutěže v Německu nebo Rakousku pak se vydal na dráhu fitness. Je mimo jiné certifikovaným odborníkem na funkční diagnostiku, a to je přesně to, co potřebuju.

Setkáváme se v Levram Gymu a já si poprvé v životě připadám jako profesionální sportovec, a ne jako kancelářská krysa. Od přátel z ostravské společnosti KILPI jsem nafasoval hromadu funkčního oblečení a mám osobního trenéra! To se mi líbí!

Ve fitku opatrně pokukuju po činkách a futuristických posilovacích strojích, ale můj nový trenér mě rychle dostane do reality. „Nejdřív spolu vyplníme dotazník, změřím si tě, pak provedeme funkční diagnostiku, sestavím ti profil a tréninkový plán na míru. Nemusíš se bát, prvních pár týdnů se na činky ani nepodíváš,“ směje se.

Dotazník byl fakt podrobný, dostali jsme se i k libidu. Hlavním výstupem z něj pro Juraje i Terezu ale je, že se potřebuji zbavit bolestí zad i vystouplého břicha a narovnat se. Chci zase vypadat dobře ve své oblíbené košili. Zástupce prestižního magazínu prostě nemůže na schůzkách děsit klienty okrasným tukovým prstencem, který mu překypuje přes pásek kalhot a pod knoflíky, které hrozí utržením. A když k tomu přidáme trochu síly, která mi pomůže při cyklistice a rybníkovém hokeji, bude to paráda.

Pod přísným Jurajovým pohledem absolvuju diagnostiku dechu. Kontroluje, jak jsem na tom s dýcháním při zátěži a vysvětluje mi, že je mimořádně důležité, abych se naučil správně dýchat, tím posílil bránici o omezil bolest zad.

Pak přejde k funkční diagnostice mého devastovaného těla. Zjišťuje, které svaly mám oslabené, kde všude mám snížený kloubní rozsah a kde dysbalance.

„Na kancelářskou krysu to není zas taková hrůza,“ říká Juraj, ale úplně snadno se to neposlouchá. „Máš mírně oslabené břišní svaly, nakloněnou pánev, pravé rameno výš a sníženou mobilitu kyčlí a kotníků,“ vypočítává můj trenér. „Neboj, to všechno napravíme, chce to jen pravidelně a správně cvičit,“ uklidňuje mě, když vidí děs v mých očích.

Loučíme se. Jsem plný odhodlání se sebou konečně něco dělat a když večer dojedu z redakce domů, už mám v emailu výsledky diagnostiky a svůj historicky první tréninkový plán!

Co v něm bylo a jak jsme na to vlítli, to si řekneme v dalším díle.

Sdílejte článek