Společnost
02/02/2025 Petr Broulík

Známé podniky staré Ostravy. V Hotelu Moravia se scházeli radní a přívozská smetánka

Foto: se souhlasem Archivu města Ostravy

Magazín PATRIOT vás zve na putování legendárními pohostinskými zařízeními staré Ostravy. Tentokrát navštívíme Hotel Moravia.

Budova bývalého hotelu se dnes stále nachází na exponovaném nároží náměstí Svatopluka Čecha a Nádražní ulice v Přívoze, nese popisné číslo 512. Mezi lety 1898 až 1899 tento podnik a dům postavil bývalý vedoucí restaurace Národního domu v Moravské Ostravě Václav Kučera s manželkou Annou.

„Ve své žádosti o udělení koncese hostinské a výčepnické z roku 1897 udával jako důvod význam Přívozu s neustále rostoucím počtem obyvatel a často navštěvovaném cestujícími po Severní dráze Ferdinandově,“ připomíná mimoděk vzmach Přívozu pracovník ostravského městského archivu Antonín Barcuch.

Žádost tehdy okresní hejtmanství v Místku zamítlo, ale Václav Kučera se vzápětí odvolal k brněnskému zemskému místodržitelství. To v březnu následujícího roku žádost kladně vyřídilo s podmínkou, že „koncese nabývá platnost, teprve až stavba podle předležících nákresů a místnosti ku provozu živnosti za vhodné uznány budou“.

U Kučerů se scházeli radní a přívozská smetánka

Po kolaudaci koncem března 1899 mohl tedy hoteliér Kučera s chotí v ostravských novinách oznámit otevření nového hotelu Moravia a to 1. dubna 1899. Pravidelně v novinách svůj podnik inzeroval a připomínal, že jeho podnik leží blízko nádraží a místní městské dráhy, tedy dnešní tramvajové trati. A nabízel mnohé služby, včetně posluhy cestujícím k vlaku.

„U Kučerů“ se scházeli příslušníci středních, převážně německých vrstev, městští radní a členové zastupitelstva Přívozu, spolkoví činovníci či majitelé domů. „Pořádaly se zde také pravidelné akce jako Martinské hody nebo Silvestrovské zábavy,“ popisuje archivář.

Nejvzácnějším hostem byl arcivévoda, zastavil se i cestovatel

Ovšem nejvznešenějším hostem se stal v době mocnářství arcivévoda Evžen z rodu habsbursko-lotrinského, který do Přívozu zavítal v roce 1899 na svěcení dostavěného kostela Nejsvětějšího Početí Panny Marie, který je stále dominantou Přívozu.

„Hotel byl podobně jako celý Přívoz vyzdoben prapory, drapériemi, lampiony a květinami, hoteliér Kučera nechal specielně upravit pokoje pro pohodlí knížecí rodiny a doprovod zemských představitelů,“ připomíná archivář Antonín Barcuch.

Téhož roku 24. září se zde zastavil vídeňský cestovatel Hanslián, který uzavřel sázku s newyorským časopisem Herald, že procestuje za dva roky celou Evropu bez peněz „veza před sebou na vozíku svou ženu s dítětem. V úterý kolem druhé hodiny přijel do Přívozu, zastavil před hotelem „Moravia“ a občerstviv sebe, ženu a dítko královským pivem odrazil odsud do Mor. Ostravy,“ napsal tisk.

Nájemci v Moravii se střídali po pár letech

Kučerovi vedli svou živnost zpočátku sami, posléze ji pronajali na podzim 1905 Anně Rosmusové, která si předtím najímala restauraci v Německém domě. V roce 1908 se stal dalším nájemcem hotelu Moravia Julius Schamann z Bohumína.

V roce 1910 Václav Kučera celý hotel prodal obchodní společnosti, která nesla jméno hotelu „Moravia, podnikatelské sdružení v Přívoze, společnost s obmezeným ručením“, jejímž byl také členem. Vedení společnosti se rozhodlo svěřit vedení hotelu Franzi Fritscherovi, dosavadnímu vrchnímu číšníkovi restaurace Severní dráhy, nájemci Caffe Bellevue v Moravské Ostravě a Hotelu „U zeleného stromu“ v Bohumíně.

Po něm v roce 1915 následoval Josef Senkowicz. V roce 1916 pronajala společnost hotel Otto Bláhovi, který dosud pracoval ve vyhlášené a stále dodnes fungující restauraci „U Dlouhých“ a před tím tři roky v přívozském Sokolském domě. Bláha s manželkou časem skoupili akcie hotelu a v roce 1926 již vystupovali jako jediní majitelé.

Dluhy hotelu dosáhly výše 60 tisíc korun

V roce 1929 se však situace hotelu zhoršila. Finanční těžkosti, díky níž jejich dluhy dosáhly téměř šedesáti tisíc korun, vyústily v roce 1933 v dražbu hotelu. Podnik koupila jedna z věřitelských firem, a to bratři Otýpkové z Mariánských Hor. Ti pro zlepšení situace v podniku přijali od 28. března 1933 jako obchodvedoucí Miladu Škubnovou, manželku hoteliéra Metoděje Škubny z Moravské Ostravy, která do té doby pracovala jako kuchařka v Grandhotelu Škubna v lázních Sliač.

Již v listopadu 1933 však hotel koupil Jaroslav Frankl, jenž prošel řadou evropských hotelů, namátkou Srbski Kralj v Bělehradě, Mont Joly Palace v St. Gervais les Bains, Majestic v Paříži či Imperial v Moravské Ostravě, a v té dob vedl hotel Palace v Bratislavě.

Nový nájemce hotel zvelebil a rozšířil

S Miladou Škubnovou prodloužil smlouvu až do března 1934 a mezitím hotel přestavěl. Zavedl v něm ústřední topení, po celé budově nechal rozvést studenou a teplou vodu, zpevnil podlahy betonem, zavedl ventilaci a osvětlení sklepů a automatické chladící zařízení pro celý přízemní a sklepní provoz. Rozšířil také počet pokojů, upravil byt vlastníka a kompletně nově zařídil interiéry. V přízemí zřídil i nový výčep a hernu.

Tehdy hotel dostal dnešní podobu: budovu s jednoduchou fasádou rozděluje od přízemí s restaurací a kavárnou pouze římsa, první a druhé patro spojují mírně vystupující pilíře, které stavbě dávají elegantní vznosnost. Nejvýrazněji působí dva balkony v centrálním okoseném nároží hmoty budovy.

V dnešní době pouze část přízemí původního hotelu Moravia slouží jako restaurace, zbylé prostory už nemají s bývalým hotelem nic společného.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama