Nejnovější zprávy: Poruba vyhrála ve Zlíně i Jihlavě, ve středu přivítá druhý Vsetín Range Rover. Long live the king!

Proměny kraje

​Zlatá tretra opět nabídne hvězdná jména. Organizátoři věří ve světový rekord

Trojskoky, vrh koulí, hod oštěpem, hody kladivem, ale také sprinty, středně dlouhé a vytrvalostní běhy i běhy přes překážky.

Ilustrační foto: Vladimír Pryček

Na to všechno se mohou těšit příznivci Zlaté tretry. Letos se tradiční ostravský mítink uskuteční už 22. května.

„Věřím tomu, že to bude skvělý ročník, že 22. května uvidíme v Ostravě atletiku na nejvyšší světové úrovni. Představili jsme už hlavní hvězdy oštěpu, kde to bude o domácích závodnících, ale nebude chybět ani mistr světa a olympijská vítězka Sara Kolaková z Chorvatska. V kouli se diváci mohou těšit na takové hvězdy, jakými jsou Tom Walsh či Tomáš Staněk. Máme připravená i další zvučná jména, která odhalíme později,“ uvedl Jan Železný, ředitel atletického mítinku Zlatá tretra.

„Přál bych si, aby byl plný stadion, krásné počasí a aby diváci odcházeli spokojení s tím, že viděli světovou atletiku. Moc bych si přál, aby viděli nějaký mimořádný výkon v podobě světového rekordu, ale všechny vytvořené rekordy jsou tak vysoko, že překonávat je je ohromně náročné, ale v určitých disciplínách se o tom může uvažovat. Věřím tomu, že ženský trojskok může být hodně vysoký a zajímavý,“ předeslal.

„Letos je olympiáda hodně brzy, proto jsme i termín tretry zvolili 22. května, a to z toho důvodu, že ještě nejsou americké kvalifikace, ale zároveň závodníci ze světové špičky už jsou rozzávodění, protože budou začínat v Dohá, před tretrou bude i Diamantová liga v Číně, takže počítáme s tím, že atleti budou připravení na daleko bližší termín, proto jsme se rozhodli pracovat s tímto datumem. Pak je totiž olympiáda a mistrovství Evropy, takže bylo hrozně těžké dostat nějaký jiný termín,“ vysvětlil.

Ogrodníková: Hlavním cílem je olympiáda, na které jsem ještě nebyla

Mezi česká želízka v ohni bude na Zlaté tretře patřit ostravská odchovankyně Nikola Ogrodníková, která se nově připravuje v tréninkové skupině Jana Železného.

„V nové tréninkové skupině se cítím velmi dobře, protože jsem hodně let trénovala sama. Má to sice své plusy, ale ve dnech, kdy je tréninku více, je člověk více unavený. Když trénujete ve skupině, jste v lepší náladě. Jsme taková velká oštěpařská rodina, známe se už několik let, jezdíme spolu na závody, soustředění, rozumíme si spolu i lidsky, takže je to moc fajn,“ řeka Nikola Ogrodníková, která chce dát dohromady bolístky, které ji omezovaly loňský rok.

„Fyzicky jsem byla připravená velice dobře, ale limitovalo mě zranění. Nyní se mi daří dávat dohromady kyčel a záda. Trochu jsme změnili nějaké věci v technice, aby kyčel tolik netrpěla a zatím je to dobré. Rychlostně a silově jsem na tom pořád dobře, čemuž se divil i trenér. Hlavním cílem teď je zůstat zdravá. A potom v technice najít prvky, abych házela co nejšetrněji na kyčel,“ přiblížila česká reprezentantka.

A jaké jsou její cíle do letošní sezony? „Hlavním cílem je olympiáda, na které jsem ještě nebyla. Přitom to byl vždycky můj sen. Navíc nyní vím, že mám i na to bojovat o medaile. Chci tam předvést to nejlepší, co ve mně je,“ vzkázala. Ohromně se těší také na Zlatou tretru, kde bude závodit před domácím publikem.

„Zlatá tretra je pro mě srdeční záležitostí, protože závodím na domácí půdě. O to větší na mě bývá tlak, protože člověk se chce předvést před domácím publikem a obzvlášť v sezoně, kdy se mu více daří. Tretru mám moc ráda, byť loňský ročník se mi moc nevyvedl. Můžu si však za to sama. Nemůže za to ani stadion, ani mítink. Proto to musím nějak prolomit,“ zdůraznila.

Z nové spolupráce s Nikolou Ogrodníkovou se těší také její trenér Jan Železný. „Jsem moc rád, že můžu s Nikol spolupracovat, i když už jsme spolupracovali před třemi roky. A vzhledem k tomu, že je z Ostravy, tak si moc přeju, aby se jí letos na tretře dařilo více než v loňském roce, ale hlavně, aby to dopadlo dobře na olympiádě,“ poznamenal Železný.

„Je to hodně složité, protože je to o jednom dni. Záleží, jak se dostanete do formy. Skupina, kterou mám možnost trénovat, je velice zajímavá. Lidé, kteří do ní patří, rozhodně mají potenciál. Doufám, že jim to jako trenér nezkazím a budou to moct předvést na olympiádě.“

Všichni svěřenci Jana Železného jsou nyní zdraví. „Naše příprava už probíhá dlouhodobě. Někteří byli na soustředění v Tatrách, ke konci loňského roku jsme byli na Kanárských ostrovech, teď jsme byli dva týdny v Nymburce, nyní se chystáme do Jihoafrické republiky. Je to z toho důvodu, že sezona letos začíná velice brzy, protože i olympiáda je hodně brzy. Těžší tréninky je tak třeba začít o něco dříve,“ podotkl.

Školy a atletické oddíly mohou žádat o speciální vstupenky

„Celá skupina se však těší na to, že pojede, vidina olympiády je ohromně motivační. Všichni cítí, že jde o specifický rok, jsou možná i pod větším tlakem, ale zároveň ve velkém očekávání. Podstatné je nejprve splnit kvalifikační kritéria, což není jednoduché, i když Nikola a Jakub si to už vyházeli. Podle IAAF mají jet na olympiádu. Věřím tomu, že ještě další dva až tři lidi z mé tréninkové skupiny jsou schopní se tam dostat.“

Organizátoři Zlaté tretry chtějí na prestižní atletický mítink dostat také co nejvíce dětí. „Začali jsme komunikovat se základními školami v celé republice. Nabízíme jim lístky za padesát korun na osobu, protože jsme dospěli k názoru, že když je dáváme úplně zdarma, není to ono. Za tu cenu si alespoň trochu váží toho, že vstupenku dostali. Máme zatím odezvy asi od dvaceti škol, ale to je teprve začátek. Ještě na to mají dostatek času. Věříme tomu, že tady dostaneme velký počet zájemců ze základních škol,“ popsal Oldřich Zvolánek, předseda Výkonné rady SSK Vítkovice.

„O speciální vstupenky je možné žádat do konce března. Oslovujeme zároveň všechny české atletické oddíly, které jsou zaměřené na dětskou atletiku. Je jich poměrně hodně. Věříme, že velká odezva bude i z této strany. Chceme stadion zaplnit. Jsem optimista a věřím, že se nám to podaří.“

Ostravský primátor Tomáš Macura připomněl, že rok 2020 je rokem olympijským.

„Rád bych připomněl, že během olympiády bude v Ostravě Olympijský festival. Ostrava je jediným městem, kde bude tento festival už potřetí. Přál bych Nikol a Ostravákům, aby se ji v Tokiu zadařilo a aby se pak přijela na Olympijský festival podělit o skvělý výsledek,“ dodal Tomáš Macura.