Nejnovější zprávy: V Ostravě startuje festival udržitelné módy. ReFashion nabídne výstavy i workshopy Co dělá po fotbalové kariéře Marek Jankulovski? To byste možná nečekali

Sport

Zlatá tretra odhalila hlavní hvězdu. Do Ostravy dorazí létající tyčkař Duplantis

Hlavní hvězdou 62. Zlaté Tretry Ostrava bude absolutní jednička současné světové atletiky. Létající tyčkař Armand Mondo Duplantis.

Foto: Decabild

Duplantis si ve svém exkluzívním kalendáři mítinků našel místo pro úterý 27. června, kdy se představí na Městském stadionu v Ostravě. Zlatá tretra tak pokračuje v tradici nabízet svým divákům vždy ta nejlepší jména světové atletické scény.

Atlet roku z let 2020 a 2022 posunul hranice lidských možností na 621 cm venku a 620 cm v hale. Je úřadujícím olympijským vítězem, mistrem světa a mistrem Evropy. Drží taky evropský i světový titul šampiona v halových soutěžích.

Má na kontě 41 startů s výkonem přes šest metrů a víc. Halovou sezonu 2023 začal skvělým skokem 610 cm a třemi pokusy o 622 cm. Tak vysoko ještě žádnou svou sezonu nezačínal. Nechal se slyšet, že chce překonávat rekordy na každém svém startu. Tretra by se tak reálně mohla dočkat prvního šestimetrového výkonu své historie.

Armand Mondo Duplantis má 23 let a už o něm byl natočen celovečerní film, který se v současné době promítá v kinech. Film Born To Fly (Zrozen k letu) vypráví příběh chlapce, který je s tyčí bytostně sžitý. Své první pokusy absolvoval už jako šestiletý a od té doby překonával rekordy všech věkových kategorií. Jeho první zaznamenaný výkon byl 167 cm, ten poslední rekordní zmiňovaných 621 cm. Doma v Luisianě má na zahradě doskočiště. Jeho otec, Greg, je Američan. Byl také výborným tyčkařem. Matka Helena je Švédka, se sedmibojařským rekordem 5 314 bodů z roku 1983.

Při rozhodování mezi dvěma zeměmi, které může reprezentovat, si Mondo vybral Švédsko. Může tak svými výkony obohacovat i evropské šampionáty. Počtem svých kvalitních výkonů už předčil všechny tyčkařské legendy v čele se Sergejem Bubkou.

Duplantis měl premiéru v Ostravě v roce 2021, když vyhrál výkonem 590 cm. Kendricksův rekord mítinku by měl být tentokrát překonán.

Ahoj Ostravo, těším mě, že se po dvou letech zase vrátím. Líbí se mi na vašem stadionu, skvělá atmosféra mně vždy motivuje. Tak pojďme spolu na rekord mítinku a snad i hranici šesti metrů. Rok 2023 je pro mě velmi důležitý vzhledem ke světovému šampionátu. Stejně důležité pro mě ale je udržovat se konstantně na vysoké úrovni a užít si každý start. Věřím, že u vás budu mít tu správnou podporu a všichni se budeme dobře bavit,“ vzkazuje Mondo českému publiku.

Přípravy na 62. Zlatou Tretru Ostrava World Athletics Continental Tour Gold pokračují, další jména na sebe nenechají dlouho čekat.