Nejnovější zprávy: Poruba vyhrála ve Zlíně i Jihlavě, ve středu přivítá druhý Vsetín Range Rover. Long live the king!

Sport

Zlatá tretra má „nového“ Bolta. Tamberi předvedl show, fanoušky zvedal ze sedadel

Úterý patřilo v Ostravě atletice. Další ročník Zlaté tretry sice nepřilákal do ochozů vítkovického stadionu davy lidí jako v dobách, kdy ještě závodil Usain Bolt, ovšem ti, co přišli, tak nelitovali.

Ital Gianmarco Tamberi. Foto: Petr Sobol

Fenomenální Usain Bolt se v Ostravě cítil jako doma. Na Zlaté tretře startoval pravidelně a byl velkým magnetem pro diváky. Kdykoliv na mítink dorazil, bylo vyprodáno.

Legendární Jamajčan už je ale ve sportovním důchodu a od té doby pořadatelé bojují s návštěvností. „Tretra by opět mohla svítit plným stadionem,“ věřil ještě před závodem ředitel mítinku Jan Železný. Jenže jeho slova se nenaplnila. Ani zdaleka.

Zlatá tretra přitom měla ve startovním poli řadu hvězd a diváci, kteří na stadion dorazili, sledovali parádní podívanou plnou řady skvělých výkonů. Atmosféra byla i tak výborná a ti, kteří do Vítkovic dorazili, nelitovali.

Jen jich mohlo být víc. Daleko víc. Chyběl jim ale tahák, který by je do ochozů nalákal. Někdo, jako byl Bolt, jehož jméno automaticky znamenalo plný dům. A jedno takové nakonec mítink taky nabídl - Gianmarco Tamberi.

Třicetiletý italský výškař, který má ve sbírce zlato z Tokia, se předvedl v roli parádního baviče. Už během představování bylo jasné, jak skvěle si rozumí s publikem. Diváky dokázal vtáhnout do děje, hecoval je, roztleskával a „donutil“ je vstát ze sedadel. Předváděl zkrátka parádní show, která lidi bavila. Nadšení fanoušci ho na oplátku odměnili skandováním „Tamberi. Tamberi. Tamberi.“

Výrazný Ital skočil 230 centimetrů a vyhrál. Lidé mu nadšeně aplaudovali a užívali si jeho triumf. Tamberi jim zato předvedl dvě salta a poté si převzal dort k narozeninám.

Fanoušky navíc zaujal svým vzhledem. „Protože jsem se ze začátku sezony trochu trápil, tak jsem opět skákal jako napůl oholený muž. Je to jako moje zbraň, něco, co mě motivuje. Myslím, že se mi to dnes povedlo,“ vysvětlil.

Na Zlaté tretře závodila legendární Allyson Felixová, parádní souboj předvedli na mužské dvoustovce Jerome Blake s Elijahem Hallem, v akci byli přední oštěpaři, dařilo se Amálii Švábíkové či Radku Juškovi, Femke Bolová zaběhla dokonce historicky nejlepší čas na 300 metrů překážek, hlavní hvězdou na ostravské scéně byl ale Gianmarco Tamberi.

Sport je o zážitcích. A pokud Tamberi do Ostravy dorazí i za rok, tak je velká šance, že ochozy už budou daleko více zaplněné. Přesně takovou show totiž fanoušci potřebují.