Byznys
28/05/2024 Václav Menšík

Zkroťte svého ředitele s Jiřím Jemelkou

Vladimír Pryček, Magazín PATRIOT

Na semináři konaném v krásném prostředí Mlýna Vodníka Slámy jsme nemohli chybět. Možnost nasát manažerské zkušenosti Jiřího Jemelky je totiž skutečně k nezaplacení.

Společnost JPF se zabývá interim managementem, jednoduše řečeno pomáhá firmám překonat krize. Ať už jde o krize obchodní, personální či manažerské. Díky více než desetileté zkušenosti a širokému týmu zkušených manažerů, kteří jsou po důkladné analýze připraveni naskočit do firmy a začít promyšleně jednat a systematicky ji řídit, si JPF poradí téměř se všemi situacemi, které život podnikatele přináší.

Na semináři s názvem Zkroť si svého ředitele se tak sešli zástupci miliónových, stamilionových i miliardových firem. Mladých i etablovaných. Z našeho regionu i třeba ze Slovenska.

Byly tu firmy překotně rostoucí i podnikáním otřískaní majitelé, řešící mezigenerační předávání svých podniků. A všichni si přišli na své! Jiří Jemelka je totiž nejen velmi zkušený manažer, ale také skvělý řečník.

Jeden z hostů, majitel firmy na obaly úvodem přesně popsal, proč si dnes přivstal, aby včas dojel až do areálu kdesi mezi Opavou a Ostravou: „Cítím, že už je čas, abych překročil svůj stín, abych firmu řídil lépe osobně nebo pochopil, jak řízení předat někomu, kdo je lepší než já.“ Lépe by účel semináře snad ani nešlo popsat. Uvědomit si, že nemám patent na rozum a že najatý kvalitní ředitel může mou těžce budovanou firmu posunout dál než její zakladatel, je pro řadu podnikatelů těžké, ale nezbytné.

Tyto situace už JPF zažilo nesčetně krát. Když o nich pan Jemelka vyprávěl, přítomní mohli jen souhlasně přikyvovat. Mnoho z nás totiž zažilo chvíle, kdy naše vlastní ego brzdilo rozvoj firem či týmů, které nám byly svěřeny.

Druhým tématem, které krom ega rezonovalo mezi hosty, bylo ono mezigenerační předávání rodinných firem. Typická situace, která může rodinný byznys nenávratně rozklížit a ve které se vyplatí najmout si a zkrotit si svého ředitele.

Den byl dlouhý, utekl však snad až příliš rychle. Možnost vyslechnout si poutavě přednášejícího Jiřího Jemelku a konfrontovat jeho zkušenosti se zkušenostmi hostů z různých částí podnikatelského spektra, byla obohacující, motivující a nepřenositelná.

To nelze popsat, musí se to zažít osobně. Pokud však máme vypíchnout jednu myšlenku, je to bonmot, který skrývá úplně vše, co byste o podnikání měli vědět. „Nepracujte tvrději než tvrďáci, ale chytřeji než chytráci,“ řekl na úvod, aby to ještě v průběhu semináře znovu zopakoval, Jiří Jemelka.

Že nemluvil jen tak do větru nejlépe dokládá to, že akce byla plánována do čtvrté odpolední, přesto nikdo z hostů neodešel, a ještě dlouho po páté hodině probíhala plodná diskuze.

Více prozradit nemůžeme a ani bychom to nedokázali vysvětlit tak dobře, jako pan Jemelka, ale pokud jen trochu cítíte, že vaše firma potřebuje nový impulz, oslovení JPF může být tím prvním krokem, který vaše podnikání nakonec pořádně nakopne.

Začít můžete třeba na dalším ze seminářů, které JPF chystá.

A nezapomeňte, nejen v podnikání pracujte chytřeji než chytráci, ne tvrději než tvrďáci!

Sdílejte článek