Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Společnost

Žižkovu platit 8,5 milionu nemusíme, informace v médiích jsou mylné, tvrdí Baník

Zamotaná "kauza Žižkov“, která má kořeny už v roce 2010, kdy do Baníku z žižkovského klubu přestoupili hráči Hušbauer a Koukal, stále nemá rozuzlení. "Navzdory aktuálním informacím v médiích ohledně kauzy s FK Viktoria Žižkov zůstávají nadále v platnosti skutečnosti, které Baník už několikrát prezentoval," uvedl dnes klub v oficiálním vyjádření.

Konkrétně jde zejména o soudně vydané rozhodnutí o předběžném opatření, které ukládá Fotbalové asociaci ČR zákaz výkonu rozhodnutí Arbitrážní komise ze dne 16. března 2015. Podle něj měl FC Baník Ostrava uhradit částku téměř 8,5 milionu korun spojenou s údajnými dlužnými částkami a vysokou smluvní pokutou ve výši 0,5 % denně za přestupy hráčů Josefa Hušbauera a Zdeňka Koukala z roku 2010.

„Jak jsme již mnohokrát zdůraznili, v obecné rovině nikomu nechceme bránit, aby se domáhal svých oprávněných závazků. V případě této kauzy však považujeme nároky druhé strany ve výši 8,5 milionů korun za neoprávněné, a to primárně proto, že všechny okolnosti této kauzy jsou diplomaticky řečeno „nestandardní“. Jde o částku vypočítanou z 0,5 % (!!!) denních smluvních pokut, jejichž původ a výši neuznáváme a platit určitě nehodláme,“ uvedl již dříve ostravský lub.

Celá soudní záležitost týkající se kauzy s FK Viktoria Žižkov může na veřejnost působit zvláštním dojmem, neboť jsou v ní podány dvě žaloby. V jedné jde Baníku o zákaz výkonu rozhodnutí AK FAČR ze dne 16. 3. 2015 a ve druhé o zrušení samotného rozhodčího nálezu.

„Připomeňme, že po květnovém rozhodnutí o vydání předběžného opatření v kauze s FK Viktoria Žižkov, které uložilo FAČR zákaz výkonu rozhodnutí Arbitrážní komise FAČR ze dne 16. 3. 2015, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6 ve prospěch FC Baník Ostrava také v srpnu, kdy na základě druhé „Žaloby na zrušení samotného rozhodčího nálezu“ vydal rozhodnutí, kterým odložil jeho vykonavatelnost,“ uvádí Baník.

Pokud nyní pražský Městský soud rozhodl o tom, že není důvod vykonavatelnost rozhodčího nálezu odkládat, neznamená to, že Baník musí Žižkovu cokoli platit. „Soudem bylo vydáno stále platné předběžné opatření, které zakazuje orgánům FAČR činit vůči Baníku jakékoli kroky a vyvozovat důsledky z toho, že částku nezaplatil,“ říká pražský advokát Tomáš Sokol, který v této kauze FC Baník Ostrava zastupuje.

„Zdůrazňujeme, že jsme připraveni v dalších dnech vydat podrobnější informace a že se nadále budeme bránit a hájit práva našeho klubu. Samozřejmě jsme také připraveni podat médiím, která se o případ zajímají, komplexní a objektivní informace,“ uzavírá prohlášení Baník Ostrava.