Nejnovější zprávy: Paštiky, trhané i sušené maso, cider. A všechno s medem, doporučuje včelař ze Šilheřovic Do opavského babyboxu dnes někdo odložil holčičku. Dostala jméno Olinka

Sport

Zima a mokro. Stokilometrová Beskydská sedmička dává letos závodníkům zabrat

​Plné startovní pole vyrazilo v pátek 27. srpna vstříc 101 kilometrům 12. ročníku Koňská mast Beskydská sedmička 2021.

Foto: Adam Knesl

Zatímco elitní borci odstartovali na extrémní přechod z atletického stadionu v Třinci v tradičním čase v deset hodin večer, někteří z 3000 účastníků byli v tu dobu již v masivu královny Beskyd Lysé hory.

Velký zájem sklidila u závodníků možnost startovat intervalově od tří hodin odpoledne a v následujících dvou hodinách opustila Třinec největší masa startovních čísel.

„Nejsme žádní rychlící, chceme si závod užít a pokud se nám to podaří do soboty do světla, budeme spokojeni,” řekl jeden z prvních startujících Michal z Olomouce, který zdolává B7 letos podruhé.

Ač nebyly předpovědi meteorologů na první hodiny přechodu Beskyd příliš optimistické, po vydatném pátečním dopoledním dešti se počasí následně umoudřilo natolik, že pár minut před startem B7 elán všem na startu dodaly sluneční paprsky.

Čtěte také: Film Beskydská sedmička: 95 kilometrů, které ti změní život

Otázkou je, jakou tvář v následujících hodinách ukážou Beskyd. „Letos čekáme, že odstoupí ze závodu hodně lidí, možná až polovina. Pokud tedy vyjde předpověď. Voda je vždycky takový rozměr navíc a B7 když prší, tak je závod ještě o stupeň těžší,” řekl během pátečního startu ředitel závodu Libor Uher.

Poprvé v historii Beskydské sedmičky nemuseli organizátoři trasu měnit, je zcela identická jako v loňském roce. Rovných 101,5 kilometrů přes sedm beskydských “tisícovek” s převýšením 5 500 metrů se poprvé snaží absolvovat se svým parťákem i třiadvacetiletý Ondřej Hengerič.

Extrémní přechod se snaží zdolat i přesto, že trpí Crohnovou nemocí, což je zánětlivé autoimunní onemocnění střev. „Momentálně se léčím biologickou léčbou injekcemi každé dva týdny. Cítím se velmi dobře, mohu i trénovat, tak mě napadlo zkusit Beskydskou sedmičku,” řekl Ondřej, jehož účast na B7 má podpořit fond zabývající se výzkumem Crohnovy choroby.

„Můj sportovní cíl je závod dokončit. Nic podobného ani nic těžšího jsem nikdy nic nedělal. Takže hlavně dokončit, za kolik hodin a v jaké kondici se uvidí,” dodal s tím, že chce svým přístupem ukázat, že se dá s touto nemocí sportovat.

Jedna z posledních letošních srpnových nocí bude v Beskydech pro tisíce sportovních nadšenců pořádně dlouhá a náročná. Kolik z nich zdolá cíli symbolickou K2 na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm bude jasno nejpozději o sobotní půlnoci. První závodnicí se ale po červeném koberci proběhnou možná již kolem 8 hodiny ráno.

Do Koská mast Beskydské sedmiky 2021 se zaregistrovalo dohromady 3000 závodník (celkem jednotlivci i dvojice) a pod hlavikou eské asociace extrémních sport budou páry bojovat o titul Mistra eské republiky v horském maratonu dvojic.